Chamstwo nie jest receptą na sukces w życiu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 17:12
- Buduj siebie, używaj różnych sposobów, żeby pokazać kim jesteś i co potrafisz zrobić, a nie pustego chamstwa i złości, za którymi nic nie ma - mówił w Czwórce Wojciech Kreft, psycholog i doradca zawodowy.
Audio
  • Wojciech Kreft o tym, że chamstwo nie jest sposobem na sukces (4 do 4/Czwórka)
  • Czy bycie miłym się opłaca? - sonda (4 do 4/Czwórka)
Chamstwo nie jest receptą na sukces w życiu
Foto: Glow Images/East News

Gość audycji "4 do 4" podkreślał różnicę między byciem stanowczym a zwykłą niegrzecznością w relacjach służbowych. - Często mówię ludziom "wyróżnij się", "bądź inny". Nigdy jednak nie mam na myśli "bądź brutalny", "walcz, kop i bij". Czasami oczywiście można krzyknąć, przekląć, zrobić coś złego, ale nie szkodzącego nikomu - mówił.

Wojciech Kreft przestrzegał również, że bycie pryncypialnym w stosunku do innych powinno być poparte wiedzą i kompetencjami. - W przeciwnym razie będziemy postrzegani jako napuszony bufon, który robi wokół siebie dużo szumu - tłumaczył.

W życiu codziennym warto być natomiast asertywnym. Jak podkreślał Wojciech Kreft, to cecha, której można się w prosty sposób nauczyć. - Należy próbować iść o mały kroczek dalej w sytuacji, w której zwykle się wycofujemy. Na przykład gdy kelner podaje nam zimne jedzenie, a my nie zwracamy mu uwagi. Nie chodzi o to, by tą granice przesuwać drastycznie i od razu robić awanturę, tylko cicho i spokojnie powiedzieć co nam się nie podoba. To już będzie nasz sukces - mówił.

W audycji zaprezentowano również sondę czy warto być miłym, którą przeprowadziła Ola Opala.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

pg

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak jeżdżą Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 08:00
Początek listopada to test naszych "samochodowych" umiejętności. Na chwilę przed tym, jak Polacy masowo wyruszą w podróż od cmentarza do cmentarza sprawdzimy jakimi jesteśmy kierowcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Morawska: w żałobie z czasem zaczyna wracać do ciebie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 08:30
- Każdy powinien pozwolić sobie przeżywać żałobę, tak jak uważa za słuszne - mówi Olga Morawska, prezes Fundacji Nagle Sami. - Bo w żałobie, tak jak i w życiu, tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycisz się - organizm będzie Ci wdzięczny!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:00
Żyjemy szybko i intensywnie. No cóż, takie czasy. Ale przez to wyczerpują się nam naturalne zapasy energii i spada nasza odporność. Dlatego polecamy Wam medytację, relaksację, floating i urlop w klasztorze.
rozwiń zwiń