Olga Morawska: w żałobie z czasem zaczyna wracać do ciebie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 08:30
- Każdy powinien pozwolić sobie przeżywać żałobę, tak jak uważa za słuszne - mówi Olga Morawska, prezes Fundacji Nagle Sami. - Bo w żałobie, tak jak i w życiu, tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono.
Audio
  • Rozmowa z Olgą Morawską, prezes Fundacji Nagle Sami (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?
Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?Foto: Glow Images/East News

- Są osoby, które deklarują, że nigdy nie będą chodzić w czerni. Tymczasem, kiedy umiera bliska im osoba, okazuje się, że ta czerń pozwala odgrodzić się od świata - tłumaczy rozmówczyni Justyny Dżbik. - Ja chodziłam w żałobie rok, choć wcześniej wydawało mi się to niemożliwe.

Mąż Olgi Morawskiej, Piotr Morawski, zginął w Himalajach w 2009 roku. Po tej tragedii podróżniczka i autorka książek założyła Fundację Nagle Sami.

- Żałoba jest procesem naturalnym i każdy z nas powinien sobie z tym poradzić, ale to jest bardzo trudne doświadczenie i można się w nim pogubić - mówi gość Czwórki. - Dlatego warto mieć w zanadrzu psychologów, duchownych, osoby, do których możemy zwrócić się o pomoc. I nie mówię tu o najbliższej rodzinie, której wsparcie jest oczywiście bezcenne, ale o obcych osobach, które nas wysłuchają - bez oceniania i bez oczekiwania natychmiastowej poprawy naszego nastroju.

Fundacja Nagle Sami organizuje też warsztaty dla dzieci, które straciły bliskich. Zdaniem Olgi Morawskiej to najważniejsza kwestia w momencie, kiedy ginie któreś z rodziców: - Żałoba dzieci się nie kończy. To nie jest tak jak z dorosłymi. Dzieci rosną i okazuje się, że co i rusz pojawiają się nowe sytuacje, w których brakuje rodzica. Fajnie by było iść z mamą do kina, pojeździć z tatą na rowerze, zwierzyć się z pierwszego miłosnego niepowodzenia, pokazać wnuki - mówi prezes fundacji. - Grupa wsparcia dla dzieci to moje oczko w głowie. W przyszłości planujemy też stworzyć warsztaty dla młodzieży.

Nagle Sami to jedna z pierwszych inicjatyw w Polsce, która próbuje oswoić nas z żałobą oraz pokazać, że po stracie drugiej osoby można iść dalej. Że, jak pisał Czesław Miłosz, "jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna".

- Kiedy już zaczynasz budzić się do życia; kiedy czujesz, że otwierasz się na ludzi, spróbuj tego nie blokować - radzi Olga Morawska. - Wraz z upływem czasu w żałobie zaczyna wracać do ciebie życie. To bardzo ważne, żeby nie przegapić tego momentu. Ale wiem też, że są osoby, które decydują się pozostać w żałobie do końca. Ja to bardzo szanuję, ale wybrałam inną drogę.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Prawdziwa miłość? "To możliwe, ale trzeba wiedzieć, czego się chce"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:57
- Szczerość, wsparcie, zaufanie - wymienia elementy udanego związku Barbara Antonowicz, psychoterapeutka. - Do tego dodałabym jeszcze dojrzałość partnerów i samoświadomość siebie, jako człowieka. Musimy wiedzieć, czego chcemy: co mamy dawać, a co otrzymywać, dzięki związkowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młody Polak marzy o małżeństwie i o jednej miłości na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:00
Nie na imprezach, nie przez znajomych, nie za pomocą swatki - z najnowszych badań wynika, że ponad połowa z nas miłości szuka w sieci i chce z drugą połową spędzić całe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Kwaśniewska oswaja starość. Robi to dla każdego z nas!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 11:50
- Najważniejsze jest to, by mówić we własnych domach o tym, że kiedyś będziemy starzy - mówi Jolanta Kwaśniewska. - Nie bać się tego tematu.
rozwiń zwiń