Wieczny punk Farben Lehre

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:00
- Punk to szerokie pojęcie, sposób postrzegania świata i sposób na życie. To nie jest moda, która przemija z wiekiem - mówi Wojtek Wojda, wokalista Farben Lehre. - To albo się ma, albo nie. U nas punk rock był od samego początku i jest do dzisiaj, choć może trochę inaczej wygląda - dodaje.
Audio
  • Wojtek Wojda i Adam Mikołajewski opowiadają o płycie "Project Punk" (Czwórka/DJ Pasmo)
Farben Lehre
Farben LehreFoto: mat.pras.

Farben Lehre często sięga po utwory innych zespołów. Muzycy chętnie bawią się w przeróbki. Na swoim pierwszym koncercie, który odbył się 13 października 1986 roku, zagrali same covery. Zaczęli utworem KSU "Pod prąd", a wśród kawałków setlisty była też "Wolność" KULTu. Jak wspominają muzycy, Kazik ze swoim zespołem nie mógł tego zagrać, bo nie pozwalała na to cenzura, natomiast bez problemu "Wolność" znalazła się w repertuarze, młodego wtedy Farben Lehre.

- Beatlesi kiedyś też zaczynali od przeróbek, Stonesi i Sex Pistols również  - mówi Wojtek Wojda. - Największe kapele na świecie tak zaczynały. Ja się nie przyrównuję, ale pokazuję, że nie jesteśmy pierwsi.
Najnowsza płyta Farben Lehre nosi tytuł "Projekt Punk" , znajdują się na niej m.in. oba wspomniane wcześniej covery, które zespół zagrał na swoim pierwszym koncercie. - Punk, jako filozofia życiowa wciąż istnieje, wciąż spotykamy się z punkami i w Polsce, i za granicą - mówi Adam Mikołajewski, perkusista Farben Lehre. - Ta subkultura daje radę.


"Projekt Punk" swoje korzenie ma na Przystanku Woodstock. Był to pomysł Jurka Owsiaka, który zaproponował Farben Lehre, żeby przygotowali projekt specjalny - muzyczną historię punk rocka. Członkowie zespołu podnieśli rzuconą przez Owsiaka rękawicę.
- Owsiak był pomysłodawcą "Projekt Punk", ale nie ingerował w ten projekt, ani w repertuar, ani w zaproszonych gości, ani w sposób zagrania koncertu - mówią muzycy. - Bo punk rock polega na tym, że się robi to, co się chce, to co się lubi, bez żadnych ograniczeń - dodają muzycy w "DJ Paśmie". - Punk rock to jest wolna sztuka.
Kogo usłyszymy na płycie "Projekt Punk", czym różni się płyta winylowa tego projektu od albumu CD, i jakie plany muzycy Farben Lehre mają na najbliższy czas dowiesz się z "DJ Pasma".
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Farben Lehre

Czytaj także

Włodek Pawlik: z Randy'm rozumiemy się nie tylko w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:20
W 2012 roku Włodek Pawlik nagrał płytę "Night in Calisia" z okazji 1850-lecia miasta Kalisz. O nominacji do Grammy artysta dowiedział się 7 grudnia 2013 roku. - Nie wiedziałem czy to jawa, czy sen - przyznaje w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Dumplings: połączył nas Yann Tiersen

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 18:00
Poznali się na szkolnym konkursie muzycznym, zagrali kilka coverów, ale tak naprawdę zaczęli realizować się w autorskich produkcjach. W przyszłym tygodniu wchodzą do studia, żeby nagrać debiutancką płytę, o której głośno jest już od miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Lipnicka: muzyka jest moim oknem na świat

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 11:30
- Śpiewam już od 20 lat, ale przed każdym koncertem mam taką samą tremę - przyznaje Anita Lipnicka. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów opowiada o swojej przygodzie z muzyką i o najnowszej płycie "Vena Amoris".
rozwiń zwiń