AXMusique: najpierw był electrohouse, potem dorzuciliśmy gitary

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 21:00
Wokal, elektronika, gitara i perkusja - AXMusique wykorzystuje skromne, wydawałoby się, instrumentarium do tworzenia szeroko pojętej elektroniki, połączonej z dynamiką rock'n'rolla. Debiutancki album zespołu "Slimy Action Music" ukazał się pod koniec ubiegłego roku.
Audio
AXMusique
AXMusiqueFoto: mat. promocyjne/Karrot Kommando

Grupa AXMUsique rozpoczęła działalność jako projekt elektroniczny. Dziś muzycy otwarcie przyznają, że bliżej im jednak do gitarowego grania. - Teraz stawiamy na rockowe klimaty, ale nie rezygnujemy ani z elektronicznych bitów, ani z motoryki muzyki klubowej - mówi Krzysiek Fajks. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że taki gatunkowy synkretyzm jest obecnie bardzo modny, ale cały czas mamy nadzieję, że tym językiem można jeszcze sporo poopowiadać.

Początki zespołu sięgają do 2007 roku. - Najpierw byliśmy składem electrohouse'owym. Między innymi za sprawą Krzyśka Podolskiego, który zajmował się didżejką i grywał w klubach breakbeat oraz minimal - wspomina wokalista AXMusique. - Z czasem jednak chwyciliśmy za gitary i zaczęliśmy wrzeszczeć do mikrofonu, bo doszliśmy do wniosku, że samo techno jest dla nas za nudne.

okładka
okładka płyty

Materiał, który ukazał się ne debiutanckiej płycie grupy, to efekt wieloletniej pracy zespołu w studio. Na krążku "Slimy Action Music" znajdziemy i mroczny funk, i energetyczny breakbeat, klimatyczny triphop oraz klasycznego rocka. - Jako dzieci lat 90. inspirujemy się twórczością ikon ówczesnej sceny - mówi gość "DJ Pasma". - Słuchaliśmy Toola, Nine Inch Nails. Sporo możnaby tego wymieniać, ale to chyba najważniejsze składy, z których dokonań czerpiemy, żeby stworzyć własną jakość.

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo AXMusique był utwór "Skin on me". Za teledysk do tej kompozycji odpowiada grupa Transgressive Art, na czele której stoi Jaromir Dziewic - zdobywca nagrody Yach 2012 za najlepszy debiut reżyserski. Aktorsko w produkcji udzielili się: obecny w Czwórkowym studiu rozmówca Bartka Koziczyńskiego oraz Joanna Wolańska i Kamil Lemieszewski.

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Rock

Czytaj także

El Dópa: tym razem postawiliśmy na ukulele i banjo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 08:30
Po pięciu latach milczenia El Dópa powraca z nową płyta. "Pożegnanie za friko" to zestaw 18 kompletnie nieprzewidywalnych i niedających się sklasyfikować kompozycji oraz ciekawych gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanimal - nowe oblicze piosenki poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 12:00
Pierwszą płytę wydali w styczniu tego roku. Wcześniej jednak zagrali na najważniejszych festiwalach w tym kraju. Formacja Hanimal zagościła w Czwórkowym "Ex Magazine".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hello Mark: nie boimy się słowa pop

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 09:00
Z lokalnej sensacji Hello Mark szybko stali się nadzieją polskiej sceny indie-popowej. Właśnie ukazał się debiutancki krążek grupy,"Close Your Eyes", o którym muzycy mówią, że "zamyka pierwszy etap działalności grupy i ma być przepustką do poszukiwań nowych brzmień i pomysłów".
rozwiń zwiń