Cham Phoenix: muzyka to nie sport, z nikim się nie ścigam

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:00
- Jamajka jest fajna dla dzieci i ludzi starszych. Ale jak się jest po środku warto przyjrzeć się całemu światu - mówi Cham Phoenix. - Do Polski trafiłam, bo szukałam dobrego dentysty. Teraz z polskimi artystami robię muzykę.
Audio
  • Wywiad z Cham Phoenix i Ictus Sound System (Czwórka/DJ Pasmo)
Cham Phoenix przyjechała do Polski.... do dentysty. Teraz mieszka w Poznaniu i robi fantastyczną muzykę
Cham Phoenix przyjechała do Polski.... do dentysty. Teraz mieszka w Poznaniu i robi fantastyczną muzykęFoto: mat. promocyjne/Ictus.pl

Cham Phoenix to najnowszy członek ekipy Ictus Sound System. Jak sama przyznaje, jej styl został ukształtowany przez zróżnicowane wpływy kulturowe. Urodziła się w Londynie, dzieciństwo spędziła na Jamajce, do Wielkiej Brytanii powróciła w momencie narodzin grime'u.

- Piosenki piszę mniej więcej od 13. roku życia. W tym okresie też zaczęłam namiętnie słychać pirackich rozgłośni radiowych  - wspomina rozmówczyni Makena. - Zanim przyjechałam do Polski byłam członkiem rave'owego sound systemu w Wielkiej Brytanii.

Teraz, po kilku latach eksperymentów i muzycznych poszukiwań, Phoenix powraca do swoich muzycznych korzeni: bitów pełnych głębokiego basu i połamanego rytmu. - Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że moja największa muzyczna inspiracja przyszła z grime'u - wyznaje artystka. - Ale mojej muzyki nie umieściłabym na półce z napisem grime. Być może dlatego, że wpływ mają też na mnie uk garage i funk.

okładka
okładka płyty

Debiut solowy Cham ukazał się nakładem Ictus Label. Za produkcję i realizację materiału odpowiada Majkizioom, zaś utwór "Changes" został bardzo dobrze oceniony przez autor muzycznego bloga Czwórki (Czytaj >>>). A jakie ma plany na przyszłość?

- Nie wiem, co w najbliższym czasie zdarzy się w muzyce; wiem jedynie, co chciałabym osiągnąć w swojej twórczości - mówi gość "DJ Pasma". - Dla mnie przyszłość to rozwój i dążenie do tego, by robić najlepiej to, co się kocha. Muzyka to nie jest konkurencja, nie zamierzam z nikim się ścigać.

(kul / ac)

Czytaj także

Pablopavo: piosenki piszę z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 11:00
Ponad 50 twórców zaprosiło go do współpracy na swoich płytach, to chyba najlepszy dowód na to, że muzycy cenią jego talent oraz na to, że jest po prostu fajnym człowiekiem. Właśnie ukazała się jego najnowsza płyta, "Polor", którą Pablopavo nagrał z Ludzikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roots Rockets: w młodości słuchaliśmy Dżemu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 08:00
- Wyrośliśmy na starym, dobrym polskim bluesie, a potem zwróciliśmy się w stronę reggae - mówią członkowie Roots Rockets. - Bazą, na której zbudowaliśmy swoje wyobrażenie o muzyce, były kompozycje Dżemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naaman: różnorodność to nasza siła!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:05
- Nasze korzenie wywodzą się z reggae, choć nie boimy się eksperymentować z innymi brzmieniami - mówią członkowie formacji Naaman. Właśnie ukazał się drugi album zespołu, na którym znalazły się znajdziemy dźwięki utrzymane w klimacie reggae, electro, dubstep, funk, soul oraz tanecznych lat 80.
rozwiń zwiń