Chonabibe: polscy hip-hopowcy boją się melodii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:40
- Wschód to nasz dom. Kochamy lubelski klimat - deklarują członkowie formacji Chonabibe. - Nic dziwnego zatem, że przeniknął on do naszej muzyki. Jesteśmy dumni z naszej "korzennej" tradycji i z tego, że w każdej sytuacji znajdujemy coś pozytywnego.
Audio
  • Członkowie grupy Chonabibe opowiadają o debiutanckiej płycie (Czwórka/DJ Pasmo)
Chonabibe
ChonabibeFoto: materiały promocyjne zespołu

- Scena lubelska przez lata bardzo się rozrosła, a jeden z jej najważniejszych elementów to Love Sen-c Music, który miał olbrzymi wpływ także na naszą edukację muzyczną - opowiadają goście "DJ Pasma". - Generalnie artyści z naszych rejonów są po lubelsku charakterni i robią muzykę, która ma pozytywny "vibe".

Podobnie jest w przypadku twórczości Chonabibe. Ich muzyka wymyka się szufladkom, ale słuchacze odnajdują w niej elementy rapu, soulu, reggae, funku, dubu, czy szeroko pojętej muzyki elektronicznej. W 2011 roku grupa wydała mikstejp, na którym zgromadzili aż 76 zaprzyjaźnionych artystów, takich jak: Grubson, Rahim, Ras, Jarecki i BRK, Sqbass, Rasmentalism, czy Junior Stress.

okładka
okładka płyty

W marcu tego roku ukazał się debiutancki album składu zatytułowany "Migracje". Znajdziemy na nim melodyjne utwory, które promienieją pełnym słońcem, przywołują nastrój zamglonego miasta lub zabierają w samotną trasę nocą.

- Ciężko nam zamknąć w jednym stylu wszystko to, co robimy - mówią Jahdeck i Fat Matthew. - Wydaje nam się, że mamy solidny hiphopowy korzeń, ale swoboodnie czujemy się też wypływając na inne gatunkowo wody. The Fugees, Arrested Development, Saian Supa Crew, The Roots, ale również The Prodigy, Sly & Robbie, Outkast, Sizzla czy Pharrell Wiliams - to nasze muzyczne inspiracje. W Polsce hiphopowcy trochę boją się melodii. Śpiew zamiast rapu niebezpiecznie zbliża się do granicy kiczu. Chcielibyśmy zmienić to nastawienie.

Na "Migracjach" gościnnie wystąpili: Mr Noun (Supersci), Junior Stress, Dj Feel-X (Kaliber 44), oraz Dj BRK (KurnikStudio, Grubson). Ten ostatni jest również współproducentem oraz autorem mixu albumu.

Koncert Chonabibe w "Ministerstwie Dźwięku" (WIDEO) >>>

Oprócz grania Chonabibe specjalizują się w organizacji wyjątkowych imprez i koncertów, co robią nieprzerwanie od 2005 roku. Najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu grupy jest doroczny autorski CHONABIBE FESTIWAL w Opolu Lubelskim. - Profil tej imprezy jest podobny do nas - wyjaśniają muzycy. - Staramy się łączyć różne gatunki, ze szczególnym uwzględnieniem hip-hopu i reggae. W ciągu dnia odbywają się warsztaty, spotkania, różne atrakcje. Wieczorem oczywiście koncerty. Przed nami piąta edycja, która odbędzie się 15 i 16 sierpnia 2014 roku.

(kul / ac)

Czytaj także

Naaman: różnorodność to nasza siła!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:05
- Nasze korzenie wywodzą się z reggae, choć nie boimy się eksperymentować z innymi brzmieniami - mówią członkowie formacji Naaman. Właśnie ukazał się drugi album zespołu, na którym znalazły się znajdziemy dźwięki utrzymane w klimacie reggae, electro, dubstep, funk, soul oraz tanecznych lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cham Phoenix: muzyka to nie sport, z nikim się nie ścigam

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:00
- Jamajka jest fajna dla dzieci i ludzi starszych. Ale jak się jest po środku warto przyjrzeć się całemu światu - mówi Cham Phoenix. - Do Polski trafiłam, bo szukałam dobrego dentysty. Teraz z polskimi artystami robię muzykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Bethel: tworzymy zgraną ekipę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 09:28
- Mamy mocy skład, zawiązały się między nami relacje. Mam nadzieję, że będziemy razem jeździć po Polsce i koncertować - powiedział w Czwórce Grzegorz Wlaźlak, lider zespołu Bethel. 27 lutego ukazała się ich druga płyta pt. "Dobrze, że jesteś”.
rozwiń zwiń