We Call It A Sound - indie-folk z polskim tekstem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:30
Pochodzą z Wolsztyna i są twórcami jednego z najciekawszych debiutów płytowych ostatnich lat. Płyta "Animated" ukazała się w 2010 roku, teraz We Call It A Sound promują nowy krążek, w nowym, dwuosobowym składzie.
Audio
  • We Call It A Sound opowiadają o nowej płycie "Trójpole" (Czwórka/DJ Pasmo)
We Call It A Sound na koncercie w Ministerstwie Dźwięku
We Call It A Sound na koncercie w "Ministerstwie Dźwięku"Foto: Bartosz Bajerski

Zanim "Trójpole" trafiło do sklepów bracia Majerowscy zapowiedzieli, że pierwsza część płyty będzie dubowa, druga pod znakiem r'n'b, trzecia folkowa. I po raz pierwszy w historii grupy - całkowicie po polsku. - Zależało nam na tym, by mieć absolutną pewność, że potrafimy to zrobić. Że jesteśmy w stanie napisać dobre teksty po polsku - opowiada Filip Majerowski. - Zresztą słowa to nie jedyny polski akcent, postanowiliśmy sięgnąć także do naszej muzycznej tradycji. Stąd na płycie nie brakuje odwołań do folku. A taki zabieg był dla nas jednoznaczny z tym, że musimy napisać piosenki w języku ojczystym.

We Call It A Sound zagrali w "Ministerstwie Dźwięku" - WIDEO >>>

Okładka
Okładka płyty

Sam tytuł album to także wskazówka do interpretacji. - "Trójpole" oznacza, że nasz krążek podzielony jest na trzy części - tłumaczy rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Ja zająłem się utworami dubowo - gitarowymi oraz tymi, które odwołują się do estetyki nowoczesnego r'n'b i hip-hopu. Natomiast mój brat Karol zdecydowanie był piewcą polskiego folku. Swego czasu nawet bardzo ortodoksyjnym. Na szczęście z wiekiem złagodniał i mogliśmy spotkać się w pół drogi, czyli na "Trójpolu".

Folkowe inspiracje nie wzięły się znikąd. Mają ścisły związek z miejscem urodzenia muzyków. - Pochodzimy ze wsi Kębłowo w Wielkopolsce, w której działa Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo. Przez długi czas przechodziliśmy koło tego obojętnie, nigdy nie uczestniczyliśmy czynnie w życiu kolektywu - wspomina gość "DJ Pasma". - Ale folk od zawsze przewijał się wokół nas i myślę, że teraz nadszedł czas konfrontacji z tą estetyką. Dotyczy to nie tylko We Call It A Sound, ale też innych artystów czy zespołów, którzy coraz chętniej włączają polską tradycję do swojej twórczości.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Alternatywa Czwórka MUZYKA

Czytaj także

Marcelina: najbardziej inspirują mnie ludzie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 12:50
Nagrała dwie płyty, zawojowała internet nagranym z Piotrem Roguckim utworem "Karmelove", ostatnio wzięła udział w naszym projekcie #2CZWÓRKA. Dziś Marcelina zdradza nam tajniki swojego artystycznego warsztatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaba Kulka w wirze pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 10:00
Gaba Kulka, laureatka Fryderyka z 2010 roku, regularnie wydaje kolejne produkcje, przyjmowane przez fanów oraz fachowców z dużym entuzjazmem. Już niedługo poznamy jej dwa nowe projekty. Praca nad nimi wygląda jednak zupełnie inaczej, niż nad poprzednimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprzytula: jesteśmy formacją patchworkową

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 09:00
- Tulimy wszystkie dźwięki, które nas tulą. I wysyłamy je do ludzi z otwartymi głowami - mówią członkowie zespołu Poprzytula. Alicja Kalinowska i Kuba Mitoraj wystąpili w "DJ Paśmie" u Uli Kaczyńskiej.
rozwiń zwiń