Fismoll: w życiu napędzają mnie muzyka i miłość

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 12:30
- Zdałem maturę i teraz w całości zamierzam poświęcić się muzyce - zapowiada Fismoll. Artysta, którego debiutancka płyta narobiła w ubiegłym roku sporo zamieszania, będzie jedną z gwiazd NEXTPOP Festival, imprezy organizowanej pod patronatem Czwórki.
Audio
  • Fismoll opowiada o wyjątkowości festiwalu NEXTPOP oraz o artystycznych planach na przyszłość (Czwórka/DJ Pasmo)
Fismoll w Czwórce
Fismoll w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

- W sierpniu przeprowadzam się z Poznania do Warszawy, bo pomyślałem, że nie można przez 20 lat patrzeć na ten sam widok za oknem - śmieje się rozmówca Uli Kaczyńskiej. - To będzie pierwszy poważny krok do samodzielności. Postawiłem wszystko na jedną kartę i chcę się całkowicie poświęcić muzyce. Bo dzięki niej czuje się najbardziej spełniony.

Debiutancka płyta Fismolla, "At Glade", ukazała się w ubiegłym roku i otrzymała bardzo dobre recenzje zarówno od krytyków jak i słuchaczy. Porównywany do Bon Ivera i Bena Howarda artysta zgromadził na swoich koncertach tysiące fanów, wystąpił na najważniejszych festiwalach w Polsce, otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Debiut Roku oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce artystów we wszystkich liczących się podsumowaniach 2013 roku.

Fismoll: muzyka musi być zmysłowa - WYWIAD >>>

- Ten rok wiele mnie nauczył i pomyślałem sobie, że dobrze by było zdobytą wiedzą podzielić się z innymi. Chciałbym pomagać młodym muzykom. Kompozycyjnie, aranżacyjnie albo studyjnie - mówi Fismoll. - Odkąd zaapelowałem do ludzi, żeby przysyłali mi swoją muzykę odkryłem piękną rzecz, że oprócz utworów słabych, albo nie trafiających w mój gust, jest cała masa pięknych kompozycji, o których istnieniu świat natychmiast powinien się dowiedzieć. Autorami tych dźwięków często są ludzie nieśmiali i wątpiący w swoje umiejętności. Chcę wyciągnąć do nich pomocną dłoń, bo wrażliwość trzeba pielęgnować w sobie przez całe życie.

Zanim jednak artysta na dobre zagości w Warszawie i zajmie się przygotowywaniem studia zagra na wyjątkowym festiwalu, który odbędzie się 26 czerwca we wrocławskim klubie Eter.

- NEXTPOP Festival to w pewnym sensie showcase wytwórni należącej do Roberta Amiriana. Dlatego na scenie pojawią się artyści z katalogu tej oficyny: KARI, BOKKA, Oly, ja oraz gość z Islandii Low Roar - opowiada gość "DJ Pasma". - Muzycznie ten festiwal będzie mieć jeden zapach, bo my wszyscy jesteśmy melancholikami. Dla ludzi o takiej jak nasza wrażliwości to może być fajne przeżycie, spędzić kilka godzin z podobnymi emocjami, podobnymi dźwiękami i ze światłem. Bo o ciemnościach raczej nie śpiewamy, a jeśli już nam się to zdarzy, to robimy to tak, żeby jak najszybciej od nich uciec.

Pierwsza edycja NEXTPOP Festival odbędzie się pod patronatem Czwórki.

(kul/bch)

Zobacz więcej na temat: Alternatywa Czwórka MUZYKA
Czytaj także

We Call It A Sound - indie-folk z polskim tekstem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:30
Pochodzą z Wolsztyna i są twórcami jednego z najciekawszych debiutów płytowych ostatnich lat. Płyta "Animated" ukazała się w 2010 roku, teraz We Call It A Sound promują nowy krążek, w nowym, dwuosobowym składzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Dumplings - pomiędzy szkołą i wielkim graniem [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 13:15
Okrzyknięto ich największą rewelacją pierwszej połowy 2014 roku na polskiej scenie muzycznej. Wydana kilka dni temu debiutancka płyta "No Bad Days" zbiera doskonałe recenzje. Duet The Dumplings bez żadnych kompleksów idzie po swoje, ale nie brakuje mu przy tym pokory. - Troszeczkę nas te opinie przygniotły - zdradza w Czwórce wokalistka Justyna Święs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yoga Terror debiutuje z Zu na wokalu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 10:00
- Odejście dwóch członków znacząco wpływa na pracę zespołu, ale nie chcieliśmy rezygnować z tego, co zrobiliśmy do tej pory. Poszukaliśmy godnych zastępców i to z nimi nagraliśmy materiał na nasz debiutancki album - mówią muzycy Yoga Terror. Płyta ukazała się w maju, a współfinansowali ją fani zespołu za pomocą platformy crowdfundingowej.
rozwiń zwiń