AbradAb idzie w ślady Milesa Davisa i Michała Urbaniaka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 13:30
21 kwietnia miała miejsce premiera albumu "ExtraVertik" - piątej solowej płyty rapera, nagranej z udziałem cenionych muzyków free jazzowych. Dlaczego spoważniał i jakie są szanse na reaktywację Kalibra 44, artysta opowiedział w Czwórce Hirkowi Wronie.
Audio

- Nigdy nie podchodziłem do hip hopu standardowo. Zawsze szukałem swojej drogi i swojego klimatu - mówi AbradAb w "DJ Paśmie". - Ta płyta na pewno nie jest dreptaniem w miejscu, lecz zdecydowanym krokiem naprzód.

Na "ExtraVertik" artysta zaskakuje fanów hip hopu dominującymi brzmieniami żywych instrumentów. Abradab zaprosił tym razem do współpracy muzyków znanego free-jazzowego tria 100nka oraz klawiszowca Mateusza Pawlusia. - Chłopaków poznałem przez Gutka ładnych parę lat temu. Spotykaliśmy się i grywaliśmy wspólnie coraz częściej, a od trzech lat dajemy wspólne koncerty. W końcu przyszedł czas na stałą współpracę.

Na płycie znalazły się zarówno starsze podkłady autorstwa samego AbradAba oraz O.S.T.R. (producenta poprzedniego krążka "Abradabing") zaaranżowane na jazzowo-rockowy skład, jak też nowe kompozycje zaproszonych instrumentalistów.  - Przez te kilka lat wymienialiśmy się nagraniami. Mateusz wysłuchał masy rapowych płyt i zaczął tworzyć bardzo fajne podkłady. Z kolei perkusista Przemek Borowiecki zmienił styl gry z jazzowego na mocniejszy, bardziej hip hopowy - mówi raper.

Hirek Wrona zwrócił uwagę, że teksty AbradAba na "ExtraVertik" mają mniej ironiczny, poważniejszy charakter. - Po prostu moje gry słowne nie zawsze były rozumiane. Chyba faktycznie postawiłem tym razem na bardziej dosłowny, bezpośredni przekaz - wyjaśnia artysta.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pytania o reaktywację legndarnego Kalibra 44. - DJ Feel-X ma własne studio i zajmuje się głównie produkcją, a Joka w ogóle odsunął się od muzyki i występuje bardzo okazjonalnie... chociaż gościnnie pojawił się na "Extravertik". Wszystko wydaje się więc możliwe... 

Więcej m.in. o tym, czy artyści powinni mieć szczególne prawa i jacy muzycy inspirowali AbradAba przy pracy nad "ExtraVertik " w nagraniu audycji "DJ Pasmo " .

Czytaj także

Dużo lepiej bez didżeja

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 16:47
- Granie z zespołem jest fantastyczne, zawsze inaczej - mówił w Czwórce znany śląski raper, AbradAb.
rozwiń zwiń