Izrael dzięki Biblii mówił o komunie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 12:00
- Czytaliśmy wtedy Biblię, bo poszukiwaliśmy nowych duchowych przestrzeni. Ale Biblia dała nam też język do bezpośredniego mówienia o systemie, w którym żyliśmy, pod przykrywką Babilonu - opowiada Paweł Rozwadowski.
Audio
  • Paweł "Kelner" Rozwadowski opowiada o początkach grupy Izrael ("DJ Pasmo", Czwórka)
Paweł Kelner Rozwadowski
Paweł "Kelner" Rozwadowski

W Czwórkowej "Strefie Dread" Maken zaprosił nas do podróży w czasie. Wraz z Pawłem "Kelnerem" Rozwadowskim i Sławkiem Pakosem zabrał nas do 1983 roku - na pierwszy koncert grupy Izrael. Jego rejestracja znalazła się bowiem na "nowej" płycie grupy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Manufaktura Legenda. 

Pierwszy publiczny występ Izraela miał miejsce 27 lutego, 30 lat temu. Paweł "Kelner" Rozwadowski przyznaje, że to wydarzenie uciekło z pamięci członkom zespołu. - To był koncert poligonowy, taki test - mówi Rozwadowski. - Pilnowaliśmy, żeby nikt go nie nagrał - dodaje. Ale jednemu z fanów udało się wnieść magnetofon na ten występ i zarejestrować piosenki Izraela. Po latach Zbyszek Schetulski, ówczesny "pirat", skontaktował się ze Sławkiem Pakosem, wydawcą i znanym poszukiwaczem sensacji z przeszłości. Dzięki temu spotkaniu dziś możemy cieszyć się płytą "Geneza".

A jaka była geneza Izraela? Po rozpadzie Brygady Kryzys jej członkowie wciąż spotykali się, wspólnie grali i tworzyli. Początkowo założyli projekt Aurora. Następnie powstała Anarchia. - To był protoplasta Izraela - mówi Paweł "Kelner" Rozwadowski. - Nowa nazwa była prowokująca, bo w Polsce kwestia Izraela i Żydów jest drażliwa. Ale to nie jedyny powód, dla którego ją wybraliśmy. My wtedy czytaliśmy Biblię, poszukiwaliśmy duchowych przestrzeni. To był też szczególny czas. Biblia dała nam język. Możliwość bezpośredniego mówienia o systemie, w którym żyliśmy, pod przykrywką Babilonu - dodaje.

Jak Paweł "Kelner" Rozwadowski wspomina początki reggae w Polsce, tworzenie muzyki w czasach komuny i jak ocenia współczesną scenę reggae w Polsce, dowiesz się, słuchając rozmowy z audycji " DJ Pasmo ".

Maken,
Maken, Paweł "Kelner" Rozwadowski i Sławek Pakos w Czwórce
Zobacz więcej na temat: dj pasmo MUZYKA
Czytaj także

Catz 'N Dogz: prosto z Leeds wpadamy do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 13:00
- Wytwórnia Pets Recordings powstała po to, by promować polskich reprezentantów sceny elektronicznej - deklarują jej założyciele, czyli duet Catz 'N Dogz. Artyści z coraz bardziej rozpoznawalnego na świecie labelu 9 marca wystąpią w 1500m2 w Warszawie. Czwórka jest patronem medialnym tego klubowego szaleństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Party Time w "DJ Paśmie"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 07:00
Mieliśmy dla Was bony na zakupy w salonach "House".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ras Bass: na Jamajce szukam istoty rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 09:15
- Właśnie wróciłem z Jamajki i czekam na stukilogramową przesyłkę, w której będą wyszperane na Karaibach winyle - chwali się Bartosz "Ras Bass" Ressel. Znany polski DJ, kolekcjoner winyli i fascynat wszystkiego co jamajskie gościł w "Strefie Dread" u Makena.
rozwiń zwiń