Shaggy: słońce nie jest związane z pogodą, to stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 06:00
Mr Lova Lova, czyli Shaggy był jedną z gwiazd tegorocznego Reggaelandu i znalazł czas, żeby porozmawiać z Makenem m. in. o patriotyzmie i wizerunku reggae’owego "lovelasa".
Audio
Shaggy
ShaggyFoto: Bartek Muracki

Pochodzący z Kingston artysta w dwóch ostatnich dekadach wylansował największą ilość światowych hitów w jamajskim stylu. Na całym świecie sprzedaje miliony płyt, z których kilka uzyskało status platynowych, a nawet diamentowych. Artysta bardzo aktywnie angażuje się także w promocję Jamajki jako najpiękniejszego miejsca na ziemi.

- Gdybym miał wymienić pięć najlepszych dla mnie rzeczy na Jamajce, to na szczycie listy znalazłaby się popularna potrawa z ryby, którą serwuje się z rumem. Uwielbiam też to, że kiedy jestem w Kingston, wystarczą dwie godziny i już znajduję się na łonie przyrody - opowiada Shaggy. - Podoba mi się również, że jadąc w dowolnym kierunku, zawsze znajdę przy drodze kogoś, kto serwuje pyszne jedzenie. I mam kompletnego świra na punkcie tamtejszych imprez tanecznych. Na Jamajce jest duch i energia, której nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie.

Czy ten raj na ziemi ma jakieś wady? Rozmówca Makena od razu wymienia największą bolączkę: - To przede wszystkim bieda. Jamajski dolar ciągle traci na wartości, powoduje to inflację, którą najbardziej odczuwają zwykli ludzie. Niezmiennie mamy też problemy z przestępczością. Mnie osobiście martwi jeszcze obecna kondycja sceny reggae. Coraz mniej jest tej muzyki na globalnych listach przebojów. A jak nie ma ogólnoświatowych hitów, to zmniejsza się publiczność na koncertach. Jesteśmy w zastoju i czekamy na nową generacje, która przywróci jamajskie brzmienia mainstreamowi. My już to zrobiliśmy: ja i Sean Paul. Teraz młodzi mają pole do popisu.

Występ na Reggaelandzie nie był pierwszą wizytą Shaggy'ego w Polsce. Ale po raz pierwszy artysta pojawił się na imprezie poświęconej jamajskiej muzyce. Jego koncert przyciągnął kilkanaście tysięcy ludzi i był zrealizowany na bardzo wysokim poziomie.

Maken
Maken i Shaggy podczas wywiadu

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA reggae

Czytaj także

Ras Luta: nie pretenduję do miana proroka

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 10:50
"Uratuj siebie" to drugi solowy album Ras Luty. Płyta ukazała się 9 marca, a jednym z pierwszych koncertów na trasie był występ u boku Michaela Rose, wokalisty legendarnego składu Black Uhuru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solresol" - Vavamuffin w dźwiękach i piktogramach

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 17:10
Nikt nie wątpi, że Vavamuffin to jedna z najważniejszych załóg na polskiej scenie reggae. O ich debiutanckiej płycie pt. "Vabang!" śmiało można powiedzieć, że spowodowała prawdziwą rewolucję nad Wisłą. A co przynosi nowy krążek grupy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mesajah: czuję jak moja muzyka wpływa na ludzi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:23
Najnowsza płyta Mesajah "Brudna prawda" to kilka gorzkich prawd o Polsce, a wszystko po to, żebyśmy uwierzyli w swoją siłę i zmieniali świat.
rozwiń zwiń