Capleton: muzyka mocno związana jest z miłością

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 15:00
- Muzycy nie powinni ze sobą walczyć, czy kłócić się, bo muzyka związana z miłością i z tym, by wzajemnie się motywować - tłumaczy w wywiadzie dla Czwórki legendarny wokalista reggae, Clifton George Bailey, znany jako Capleton.
Audio
  • Capleton o miłości do muzyki, pasji śpiewania i swoich planach na przyszłość (DJ Pasmo/Czwórka)
Maken i Capleton  po wywiadzie
Maken i Capleton po wywiadzieFoto: Bartek Muracki

Capleton to jeden z czołowych reprezentantów muzyki reggae i dancehall. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w 2008 roku w warszawskim klubie Proxima. Ostatnio znakomity koncert fani Capletona mogli zobaczyć na festiwalu Bielawisko w sierpniu 2013.

Podobno już jako młodzieniec wymykał się z domu na koncerty. DJ-em postanowił zostać, gdy miał 18 lat. Wyjechał wówczas z domu na dobre i dziś przyznaje, że to były trudne czasy. – Muzyka była tym, co wyzwalało mnie mentalnie – opowiada Capleton w rozmowie z Makenem. – Byłem nią zarażony od dziecka. Rodzice widzieli, jak to się we mnie rozwija i jak idę niczym burza w świat. Dlatego popierali moją decyzję.

Czytaj także Capleton: prawdziwa muzyka pozostaje niezmienna mimo upływu lat (2. cz. wywiadu)

Imał się różnych prac, by jak wspomina, przetrwać. Potem jednak na swojej drodze spotkał muzyków słynnej formacji Sound System i wszystko potoczyło się bardzo szybko. – To był dla mnie zaszczyt być ich topowym DJ-em – wspomina Capleton. – To było zresztą marzenie każdego ówczesnego wokalisty.

Dziś Capleton nie zgadza się z powszechnym przekonaniem, że bycie muzykiem to łatwy sposób na życie. – Muzyka to pole bitwy! – mówi wokalista. – Dlatego ważne jest, by urodzić się z "tym czymś" i mieć w sobie wielką miłość do niej.

Jednak zdaniem artysty muzyka "to także misja, a nie konkurencja". – Nie powinniśmy walczyć, czy kłócić się miejsce w muzycznym świecie, bo jest ona związana z miłością i z tym, by wzajemnie się motywować – opowiada Capleton. – Muzyka jest rozrywką, ale służy także do informowania ludzi. Więc róbmy to, co do nas należy we właściwy sposób.

Maken
Maken i Capleton podczas wywiadu/fot. Bartek Muracki

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA reggae

Czytaj także

Mesajah: czuję jak moja muzyka wpływa na ludzi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:23
Najnowsza płyta Mesajah "Brudna prawda" to kilka gorzkich prawd o Polsce, a wszystko po to, żebyśmy uwierzyli w swoją siłę i zmieniali świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Shaggy: słońce nie jest związane z pogodą, to stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 06:00
Mr Lova Lova, czyli Shaggy był jedną z gwiazd tegorocznego Reggaelandu i znalazł czas, żeby porozmawiać z Makenem m. in. o patriotyzmie i wizerunku reggae’owego "lovelasa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob One: zamiast na Hip-Hop Kempie weekend spędzę na Nowej Muzyce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 14:00
- Nie jestem turboszachistą, ale jakoś sobie radzę - mówi Bob One. W czerwcu ukazała się nowa płyta artysty "Twój Ruch" z szachownicą na okładce.
rozwiń zwiń