Łukasz Borkowski. Odwaga do poszukiwania własnego miejsca w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:30
Przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia nagrodę Arete za debiut aktorski otrzymali w tym roku: Justyna Kowalska i Łukasz Borkowski. - Dla mnie to był moment refleksji, a nie czas na składanie sobie gratulacji śmieje się aktor. - Ale gdybym miał się głębiej nad tym zastanowić, to chyba pogratulowałbym sobie, że jestem człowiekiem teatru.
Audio
  • Łukasz Borkowski o Teatrze Polskiego Radia i planach aktorskich na przyszłość (W to mi graj/Czwórka)
Warszawa, 02.12.2019. Odbierający nagrodę za debiut aktorski Łukasz Borkowski podczas 32. Gali Teatru Polskiego Radia, 2 bm. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Warszawa, 02.12.2019. Odbierający nagrodę za debiut aktorski Łukasz Borkowski podczas 32. Gali Teatru Polskiego Radia, 2 bm. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Dążąc do doskonałości

"Areté" w starożytnej Grecji oznaczało "doskonałość" i było wówczas jednym z podstawowych pojęć etycznych. - Myślę, że dziś, w przypadku tej nagrody, chodzi o wyróżnienie artystów, którzy nie są doskonali, ale mają predyspozycje do tego, by się nimi stać - opowiada Łukasz Borkowski.

Statuetka stoi na półce, zerkam na nią, żeby pamiętać, w którym kierunku mam zmierzać Łukasz Borkowski

Bromba zamiast dyplomu

Gość Czwórki jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Współpracował m.in. z teatrami:  6. piętro, Komedia, Ochoty oraz z Operą Wrocławską, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, lubelskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", a także z Teatrem Polskiego Radia. - Debiutowałem w "Brombie w sieci". To była bajka muzyczna, dla której zrezygnowałem nawet z jednego ze spektakli dyplomowych na Akademii - wspomina. - Pracowałem z reżyserem Maciejem Wojtyszko w teatrze Michała Żebrowskiego. 

W jakich okolicznościach aktor dołączył do Teatru Polskiego Radia? Skąd bierze się u niego odwaga do ciągłych poszukiwań? Jak podsyca się aktorski głód? Co robi w "Pekinie"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Borkowski (aktor)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 12.15

kul