Matura 2021. "Hamlet" do posłuchania i obejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 14:16
Pomagamy tegorocznym maturzystom w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Jednym z najczęściej wystawianych dramatów jest "Hamlet". 
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/FrameStockFootages

stenka danuta_3207.jpg
Danuta Stenka czyta Agathę Christie w Czwórce

Po ten tekst sięgnęli też twórcy z Teatru Telewizji. - Z "Hamletem" jest tak, że można go interpretować dwojako. Niektórzy reżyserzy, robiąc swój spektakl skupiają się na aspektach psychologicznych: zajmują się problemami głównego bohatera i analizują je, inni budują kostiumową opowieść o zemście - tłumaczyła Hanna Oźmin-Ostrowska z Teatru Telewizji. - W "Hamlecie" w reżyserii Michała Kotańskiego Teatru Telewizji mamy do czynienia z realizacją na wpół realistyczną, a na wpół bajkową. Spektakl utrzymany jest w "zimnych" kolorach, szarościach i fioletach, a scenografia jest bardzo szeroka, otwarta i realistyczna, są m.in góry. Jest także element iluzji - podkreślała gość Czwórki. Na scenach zobaczymy m.in. Przemysława Stippę, Artura Żmijewskiego, Piotra Cyrwusa, Marię Pakulnis. 

Posłuchaj
04:09 _PR4_AAC 2021_04_17-12-41-09.mp3 Lektury do posłuchania - pomagamy w przygotowaniach do matury (W to mi graj/Czwórka) 

Piotr Bajtlik czyta Proces Franza Kafki 1200_1.jpg
Lektura w Czwórce. "Proces" Franza Kafki w interpretacji Piotra Bajtlika

Jak podkreślała ekspert, każdy reżyser "ma swoją wersję Hamleta". - Przedstawia dramat przez pryzmat swojej własnej świadomości i dotychczasowych doświadczeń. Z drugiej strony - każdy "Hamlet" może zostać przez słuchaczy i widzów zinterpretowany inaczej - mówiła Hanna Oźmin-Ostrowska.

Posłuchaj także:

Warto zajrzeć także do radiobooków Polskiego Radia. Znajdziemy tam lektury do słuchania, np. "Zemsta" i "Jądro ciemności". Powieść Josepha Conrada jest jedną z nowości w radiowych zasobach. Czyta ją aktor filmowy, teatralny i serialowy Józef Duriasz.

Słuchaj także:

Od 19 kwietnia w Czwórce zaś startuje radiopowieść "Zbrodnia i kara". Fragmentów jednego z najsłynniejszych dzieł Fiodora Dostojewskiego - jednocześnie należącego do kanonu lektur - , będzie można wysłuchać od poniedziałku do piątku po godz. 10.40. 

Sprawdź więcej książek Radiopowieści w Czwórce >>>

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Hanna Oźmin-Ostrowska 

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 12.45

kd