"Wyślij pocztówkę do Babci". Up To Date Festival pamięta o seniorach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 11:28
Jedną z akcji festiwalu Up To Date, która odbiła się największym echem, była inicjatywa "Wyślij pocztówkę do Babci". Ambasadorką została Babcia Eugenia.
Babcia Eugenia - bohaterka akccji UTDF Wyślij pocztówkę do Babci.
Babcia Eugenia - bohaterka akccji UTDF "Wyślij pocztówkę do Babci". Foto: mat. promocyjne/Up To Date Festival

Babcia Eugenia idzie na festiwal

Jak wspominał w 2019 roku w Czwórce organizator imprezy Jędrzej Dondziło: "Festiwal od samego początku napędza miłość do muzyki, kultury i ludzi. Nasza rodzina ciągle się powiększa - od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych. W ciągu pierwszych trzech lat uczestnicy imprezy wysłali prawie 4 tysiące pocztówek. Akcja trwa do dziś, a stoisko, na którym można wysyłać pocztówkę do bliskich, znajduje się tuż nieopodal wejścia na teren Stadionu Miejskiego w Białymstoku". - Każdy może wybrać wzór kartki, nakleić znaczek, poprosić o pieczątkę i napisać pozdrowienia - opowiada Gosia Jakubowska, która relacjonuje to, co dzieje się w tym roku na UTDF. - W tym miejscu można poczuć się jak w domu, jest dywan, są blaty, a na samym środku stoi skrzynka pocztowa. Nad nim wisi piękny dywan z wizerunkiem Babci Eugenii.


Uczestnicy UTDF 2022 wysyłają pocztówki do Babć i Dziadków. Uczestnicy UTDF 2022 wysyłają pocztówki do Babć i Dziadków.

Duchowa ambasadorka UTDF

Babcia Eugenia i prababcia jedenaściorga prawnucząt została ambasadorką festiwalu już podczas jego drugiej odsłony. - Wnukiem Babci Eugenii jest redaktor Polskiego Radia Białystok Andrzej Bajguz. On sam przeprowadził casting, on też wystąpił w filmie stworzonym na potrzeby akcji promocyjnej festiwalu. Ja stałem się "przyszywanym" wnukiem i jestem im wdzięczny, że zdecydowali się wesprzeć nasze przedsięwzięcie - mówi Czarek Chwicewski. - W tym roku pożegnaliśmy Babcię Eugenię, więc to pierwszy UTDF bez jej udziału. Ale Babcia cały czas jest naszą duchową przewodniczką. Jak zapewnia rozmówca Gosi Jakubowskiej, mural z wizerunkiem Babci Eugenii, który powstał na ścianie budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, powróci po renowacji budynku na swoje miejsce.

Niespodzianka | Up To Date Festival

Ojciec "pozdro techno"

Kilka lat później sezonową twarzą UTDF został tato Czarka Chwicewskiego. - Ojciec ma wąsa, pomyśleliśmy, że zrobimy z nim czarno-białe pocztówki z napisem "pozdro techno" - opowiada współorganizator imprezy. - Wtedy też wpadłem na pomysł, żeby takie kartki uczestnicy festiwalu mogli wysyłać swoim bliskim. Akcja spotkała się ze świetnym przyjęciem wśród festiwalowiczów. - Babcie uwielbiają dostawać pocztówki - mówią uczestnicy UTDF 2022. - To jest naprawdę fajny pomysł. I życzymy takich imprez naszym dziadkom.

Bagaż Życia (Up To Date Festival 2016) | Up To Date Festival


UTDF 2022 w Czwórce: rekacje i audycje specjalne - SPRAWDŹ >>>

Festiwal otwarty dla "50 plus"

Up To Date Festival ma długą tradycję zaangażowania społecznego i wciąż wymyśla nowe akcje. - To wydarzenie, które nie tylko zrzesza fanów muzyki, ale też tworzy społeczność złożoną z ludzi w każdym wieku. Że przypomnę tylko akcję "50 plus", w ramach której osoby po ukończeniu 50. roku życia mają darmowy wstęp na festiwal - opowiadała nasza dziennikarka i uczestniczka festiwalu. - Nie wiem na ile to kwestia Podlasia, a na ile samej miejscówki, w której odbywa się Up To Date, ale to impreza, która ma niepowtarzalny klimat. Nie da się jej odtworzyć w żadnym innym miejscu. 

Posłuchaj
09:13 CZWÓRKA Sobotologia - uptf 03.09.2022.mp3 "Wyślij pocztówkę do Babci" i inne akcje społeczne organizowane przez Up To Date Festival (Sobotologia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Michał Daniluk

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 03.09.2022

Godzina emisji: 09.15

kul