Polskie Radio
Section05
senior

Eksperci: bez przywrócenia infrastruktury w małych miastach, nie będzie inwestycji, a exodus do metropolii nasili się

Profesor Elżbieta Mączyńska z SGH i PTE oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24,  komentowali politykę mieszkaniową i problemy ucieczki do metropolii mieszkańców wsi oraz małych i średnich miast. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje mieszkania wykluczenie komunikacyjne senior inwestycje zagraniczne drogi

"To szczyt obłudy". Piotr Duda o wypowiedziach Donalda Tuska ws. emerytur stażowych

Szef Solidarności Piotr Duda podkreślił, że "wypowiedzi Donalda Tuska w sprawie emerytur, a szczególnie emerytur stażowych, to szczyt obłudy". - Za swoich rządów nie tylko wydłużył wiek emerytalny, wygasił emerytury pomostowe, zlikwidował OFE, ale też wyrzucił miliony podpisów referendalnych i zniszczył dialog społeczny w Polsce - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Duda Donald Tusk POLSKA senior polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość Solidarność emerytury stażowe

Eksperci: trzeba informować, że emerytury stażowe będą niskie

Emerytury stażowe będą niskie i trzeba o tym informować. Są prace, zawody, w których praca nawet do wieku 60 czy 65 lat, jest bardzo trudna, a Polacy nie żyją zbyt długo w dobrym zdrowiu. To jednak kwestia służby zdrowia, co pozwoli żyć dłużej i być aktywnym zawodowo - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska–Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca senior podatki emerytury stażowe

Rusza ogólnopolska akcja "Senior na drodze do… bezpieczeństwa!"

Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród kierowców, pieszych i rowerzystów powyżej 60. roku życia to główne cele ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej, która startuje 18 września 2023 roku. Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będą odbywały się w wybranych lokalizacjach w każdym z 16 województw w okresie od września do listopada 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo na drodze kierowcy piesi drogi samochody rower senior policja Drogówka ministerstwo infrastruktury

Szczególna opieka geriatryczna. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

- W centrum 75+ będą koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci. Będzie tam możliwość uzyskania z jednej strony opieki, ale także porady i rehabilitacji. Tego wszystkiego, co na tym podstawowym, bazowym poziomie jest potrzebne - mówił prezydent Andrzej Duda o szczegółach podpisanej przez niego ustawy, której głównym celem jest zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom po 75 roku życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent senior społeczeństwo

Centra zdrowia dla seniorów. Waldemar Kraska: program uzupełni system opieki geriatrycznej

- Nasze społeczeństwo się starzeje, mamy coraz więcej seniorów, żyjemy coraz dłużej. Ale chcemy żyć dłużej w pewnym komforcie i zdrowiu - mówił w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, nawiązując do zapowiedzianych przez rząd centrów zdrowia dla seniorów 75+. Ośrodki te powstaną na mocy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, która zostanie dziś podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia senior emerytura zdrowie NFZ Henryk Szrubarz społeczeństwo rehabilitacja ustawa