Polskie Radio
Section05
senior

Czas pandemii ukazał morze ludzkiej dobroci

Kiedy mówimy pomoc, to w pierwszej chwili na myśl przychodzi pomoc domowa, drogowa, prawna, czy społeczna. W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o pomocy sąsiedzkiej. I nie chodzi o takie przypadki, że można zapukać w drzwi obok i poprosić o szklankę cukru lub dwa jajka, jeśli zabrakło. Coraz częściej ujawnia się inny rodzaj pomocy sąsiedzkiej. Zazwyczaj otaczane taką pomocą są osoby starsze, które nie wychodziły z mieszkań, bo nie mogły, albo były objęte lockdownem.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczna senior koronawirus Grzegorz Frątczak Joanna Racewicz

Minister rodziny: celem na kolejne lata jest wzrost aktywności zawodowej seniorów

- Wskaźniki aktywności zawodowej osób przechodzących na emeryturę z roku na rok są coraz wyższe - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Wyzwaniem na kolejne lata jest doskonalenie programów senioralnych i nacisk na aktywność społeczną i zawodową osób starszych - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg senior emerytura społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

"Nasz program doprowadza do zmian". Zwiercan o polityce senioralnej

- Powinniśmy podkreślać to, że współczesny senior odbiega od utartych stereotypów. Poznaje on innowacyjność i chce się uczyć. Nie możemy jednak zapomnieć o osobach, które nie są już w stanie przyjąć nowych wyzwań związanych z technologią - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA senior społeczeństwo rodzina Anna Grabowska Polskie Radio 24

W maseczkach i bez seniorów? "Rz": wkrótce nowe wytyczne ws. wesel

- Spotkaliśmy się z przedstawicielami branży ślubnej, by wspólnie zastanowić się nad zasadami, które pozwolą parom młodym i ich gościom bawić się nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo - powiedziała "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Według nowych zasad, goście mają się bawić na weselach w maseczkach. Uroczystość odbędzie się bez udziału seniorów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo senior rodzina

Filip Memches: nowoczesne państwo reguluje najdrobniejsze obszary ludzkiego życia

- Jednym z jej przejawów biopolityki może być darwinizm społeczny. Na przykład politycy dochodzą do głosu, że opłaca się pozbywać ludzi słabych i starych - powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta z Telewizji Polskiej. - Cywilizacja objawienia dążyła do tego, żeby chronić słabszych. Tak było przez ostatnie 2000 lat. Te elementy są obecnie w Europie rozmontowywane - przypominał gospodarz audycji Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  LGBT homoseksualizm rodzina eutanazja koronawirus COVID-19 senior