Polskie Radio
Section05
senior

Kiedy rozmowy z bliskimi już nie pomagają. O psychoterapii przez telefon

Przez pandemię wielu z nas może cierpieć z powodu obniżonego nastroju, stanów depresyjnych czy po prostu samotności. Na takie stany szczególnie narażeni są seniorzy, wobec których restrykcje są najbardziej zaostrzone. Gdy nie pomagają rozmowy z bliskimi czy przyjaciółmi, z pomocą może przyjść psychoterapia, choćby przez telefon lub online.
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior społeczeństwo pomoc Koronawirus w Polsce Agnieszka Furtak-Bilnik kwarantanna psychoterapia

Nuda doskwiera? Zostań w domu z Ninateką!

W czasie kwarantanny nikt nie uniknie nudy, a nie każdemu seniorowi wystarcza to, co oferuje telewizja. Nie tylko dla osób starszych swobodnie poruszających się po Internecie świetną alternatywą jest Ninateka, gdzie bezpłatnie i bez reklam można obejrzeć perełki polskiego kina fabularnego i dokumentalnego, spektakle teatralne oraz posłuchać książek w mistrzowskich interpretacjach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior Koronawirus w Polsce Agnieszka Furtak-Bilnik kwarantanna KULTURA film polski

Senior sam ze swoimi myślami. Jak radzić sobie z przygnębieniem?

Mimo tego, że ograniczenia związane z pandemią koronawirusa są powoli znoszone, seniorzy wciąż powinni jak najwięcej przebywać w domu i unikać bezpośredniego kontaktu z innymi. Obniża to ryzyko zakażenia, ale też pogarsza samopoczucie. – Największym problemem jest człowiek sam ze sobą. Przyciągamy to, o czym myślimy – mówi doradca rozwoju osobistego Ireneusz Gralik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior pomoc Koronawirus w Polsce Agnieszka Furtak-Bilnik psychologia emocje STYL ŻYCIA rozwój osobisty

Miliard złotych pomocy, zaangażowanie żołnierzy WOT. Wsparcie DPS-ów w dobie koronawirusa

- W całym kraju na wsparcie domów opieki społecznej w sumie zabezpieczony jest miliard złotych, z których już ok. 380 mln zł jest przekazywanych do tych ośrodków - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Olbrzymie wsparcie płynie też ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - pomagają w dostarczaniu żywności, odkażaniu obiektów, ewentualnej ewakuacji.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce MON POLSKA Ministerstwo Rodziny Marlena Maląg Mariusz Błaszczak społeczeństwo senior pomoc

Diabetofon – codziennie dla diabetyków i ich bliskich

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów chorych na cukrzycę. Jeżeli więc potrzebują oni porady w związku ze swoim stanem zdrowia, mogą skorzystać z Diabetofonu. O infolinii stworzonej z myślą o diabetykach i ich rodzinach opowiedziała prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow.
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior społeczeństwo pomoc Koronawirus w Polsce Agnieszka Furtak-Bilnik cukrzyca

Jeszcze 16,5 mln zł do wzięcia z programu Senior+. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Czwartek, 21 maja, jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski w ramach dodatkowego naboru do tegorocznej edycji programu Senior+. - Do wzięcia jest jeszcze 16,5 mln zł na tworzenie nowych i dofinansowanie już istniejących domów i klubów - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny senior dotacje

Placówki dziennego pobytu wznawiają działalność. MRPiPS przygotowało wytyczne

Od poniedziałku 25 maja mogą wznowić działalność placówki dziennego pobytu. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik przypomina, że ostateczną decyzję o wznowieniu działania placówki podejmuje wojewoda, uwzględniając sytuację epidemiczną. Zastrzega też, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom tych ośrodków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny senior Koronawirus w Polsce