"Bal u Rafała" - czy to najlepsza okładka 2022 rok?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 10:00
Album "Bal u Rafała" to czwarta studyjna płyta Ralpha Kamińskiego. Zdaniem Gosi Jakubowskiej jego okładka jest najlepszą z tych, które powstały w minionym roku.  
Ralph Kamiński
Ralph KamińskiFoto: mat. promocyjne

"Bal u Rafała" obił się dużym echem w muzycznym świecie. Wydawnictwo utrzymane w klimacie lat 80. opowiada o tęsknocie za miłością, beztroskim życiem i wolnością. To refleksja nad dzieciństwem i pędzącym czasem. Gosia Jakubowska przytacza słowa Rapha Kamińskiego z jednego z wywiadów, w którym przyznaje, że tworzenie zdjęcia na okładkę tego albumu było prawdziwym wyzwaniem. Pozowanie z gołym torsem i zamyślona miną było dla artysty wyjściem ze strefy komfortu. Zdaniem Czwórkowej reporterki opłaciło się to, bo okładka wyszła fenomenalnie. 

Za zdjęcie odpowiada młody, zdolny fotograf Dawid Grzelak, który współpracował już m.in. z Bellą Komoszyńską, Marią Peszek, Natalią Szreder, i kolejny raz z Ralphem Kamińskim. Zdjęcia do "Balu u Rafała" to czwarta współpraca artystów. Dawid Grzelak robił zdjęcia do wszystkich wcześniejszych płyt Ralpha.

Okładka "Balu..." jest minimalistyczna, ale ujmująca. Dla fanów Ralpha może być to zaskoczeniem, bo koncerty artysty to prawdziwe widowisko. Takiego artysty-showmana mogli też spodziewać się na okładce albumu, a otrzymali coś innego, nowego, zaskakującego.


Posłuchaj
03:08 czwórka pasjonauci 31.12.2022.mp3 Najlepsza okładka płyty z 2022 roku - subiektywny wybór Gosi Jakubowskiej (Pasjonauci/Czwórka)

 

- Ralph stoi pośrodku na niebieskim tle, patrzy w górę. Ręce oparte są na udach - opisuje okładkę Gosia Jakubowska. - Z tyłu odnajdujemy wielki napis z balonowych liter, które układają się w hasło "Bal u Rafała" - dodaje. 

Są dwie graficzne wersje tego albumu. Ta druga jest wzbogacona białymi, delikatnymi szkicami dziecięcych rysunków nawiązujących do rodzinnego domu. Obie wersje idealnie odzwierciedlają emocje zawarte w tekstach utworów. - Piosenki odnoszą się do przeszłości, rodziny i relacji - to coś co nas i naszą tożsamość buduje - ocenia reporterka. - Ralph na tym albumie zagląda wgłąb siebie, wgłąb swoich wspomnień, a skonfrontowanie się z nimi tylko go umacnia. Tak też prezentuje się na okładce: jako silny i odważny, gotowy na nowe, co podkreśla w wywiadach - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 31.12.2022

Godzina emisji: 11.34

pj