Polskie Radio
Section05
grafika

Targi Rzeczy Ładnych, czyli najlepszy polski design, grafiki i plakaty

Przed nami dwa dni spotkań z... ładnymi rzeczami. Jest na to szansa podczas dwudniowych Targów Rzeczy Ładnych, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę w Warszawie. Spotkać tam będzie można blisko 200 wystawców prezentujących najlepszy polski design, ale także znakomite polskie plakaty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA design STYL ŻYCIA plakat grafika projektowanie moda Warszawa targi Piotr Firan Trójka

II wojna światowa i wojna na Ukrainie na rysunkach dzieci

Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny", która 19 lipca stanęła przed Pałacem Staszica w Warszawie, prezentuje rysunki polskich dzieci z roku 1946, które były zapisem ich przeżyć wojennych, zestawione ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler wystawa Michał Kowarski wojna na Ukrainie Ukraina dzieci dzieciństwo Trójka Ukraina grafika KULTURA

"Dzień Zwycięstwa". Pokaz plakatów Andrija Jermolenki i Wojciecha Korkucia w Zamku Ujazdowskim

- Artyści posługują się intuicją, a niektórzy z nich mają odwagę, by ją formalnie ubrać w jakiś przekaz i są na tyle niezależni i odważni, by pokazać swoje dzieła i wypowiedzieć się na jakiś temat. Czasami się zdarza, że ci artyści są swoistymi prorokami niektórych wydarzeń - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 grafik Wojciech Korkuć, odnosząc się do pokazu plakatów pt. "Dzień Zwycięstwa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń plakat grafika Zamek Ujazdowski Warszawa wojna na Ukrainie

Andrzej Czeczot. Jego rysunki były rysowanymi felietonami

Andrzej Czeczot to grafik, najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Publikował w wielu polskich pismach m.in. Szpilkach", "Literaturze", "Polityce", czy "Nie" oraz w prasie amerykańskiej, szwajcarskiej i niemieckiej. Przyznawał, że jego prace były pewną formą felietonu. - To był przekaz pewnych treści, które mnie nurtują - mówił. Uważał się za dziennikarza, który używa innego niż pióro, mikrofon, czy kamera formalnego środka, a więc ołówka, którym rysuje. Zmarł 9 maja 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Czeczot satyra felieton Nowy Jork artysta grafika HISTORIA