Polskie Radio
Section05
grafika

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Centrum Historii Zajezdnia fotografia grafika wojna na Ukrainie Rosja Wielki Głód Tomasz Miara Trójka

Mistrzyni ilustracji dla dzieci: wystawa prac Hanny Czajkowskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku od końca stycznia można oglądać ekspozycję "Nie tylko Bullerbyn. Wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej". To ponad 60 prac ilustrujących najważniejsze i najbardziej znane książki Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn", "Nils Paluszek", "Emil ze Smalandii" oraz "Karlsson z dachu". Dla dorosłych to powrót do lat dzieciństwa, a dla dzieci – odkrycie niezwykłego świata wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura grafika ilustracja KSIĄŻKA literatura dziecięca Astrid Lindgren Tomasz Miara Trójka

Wystawa "Inspiracje Picassem". Mariola Warzusiak-Borcz: pokazujemy grafikę i rzeźbę

- Obecnie sztuka jest bardzo płynna, różne techniki przenikają się. Jest to bardzo widoczne na naszej wystawie, na której pokazujemy i grafikę, i rzeźbę. Również Picasso, jako artysta wszechstronny, zarówno malował, w tym na ceramice, jak rzeźbił i tworzył grafiki – mówiła w Dwójce o wystawie "Inspiracje Picassem" rzeźbiarka Mariola Warzusiak-Borcz.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso SZTUKA KULTURA grafika rzeźba Akademia Sztuk Pięknych Kraków Jakub Jamrozek Dwójka Dariusz Vasina Mariola Warzusiak

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo grafika Lwów Kraków kabaret

Maciej Szymanowicz: ilustracja sugeruje czytelnikowi, w którą stronę ma skierować wyobraźnię

W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Maciej Szymanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska książki książki dla dzieci literatura aktorstwo KULTURA ilustracja grafika

"Picasso" na papierze i w ceramice - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy Pabla Picassa jako rysownika, grafika, jako ilustratora i... jako komunistę też - mówiła w Dwójce dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 12 października będzie można tam oglądać wystawę zatytułowaną "Picasso". Pokazywane prace w większości pochodzą z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, a uzupełniają je grafiki, które warszawskie muzeum ma w swojej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso Dwójka Jakub Jamrozek Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa grafika

PR24 "Czy wszystko smakuje?". Niezwykły komiks Falauke na wystawie Muzeum Karykatury

- Katarzyna "Falauke" Czarny pracowała zarówno jako kelnerka, jak i jako pomoc w ramach firm kateringowych, czy w fast-foodach. Doświadczenia związane z karmieniem ludzi i działaniem w gastronomii, przekuła w swój pierwszy pełnometrażowy debiutancki komiks "Czy smakuje" - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury, w którym oglądać można wystawę prac krakowskiej ilustratorki. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler komiks grafika

Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika KSIĄŻKA plakat Lublin Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawa Katarzyna Cygler Trójka