Ralph Kaminski. Kilka fantazji na temat Kory

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:00
- "Róża" to był pierwszy album Maanamu, który usłyszałem i nigdy nie zapomnę tego uczucia, które mi wtedy towarzyszyło. Nie słyszałem muzyki, tylko emocje. Wtedy ich nie rozumiałem, ale ciągle chciałem je przeżywać - opowiada Ralph Kaminski. Płyta artysty "Kora" ukazała się 15 października
Okładka płyty Ralpha Kaminskiego Kora
Okładka płyty Ralpha Kaminskiego "Kora"Foto: Dawid Grzelak/mat. prasowe/Fonobo Label

Posłuchaj
11:51 CZWÓRKA Rock Blok - ralph kaminski 15.10.2021.mp3 Ralph Kaminski w hołdzie Korze. Artysta opowiada o swojej nowej płycie (Rock Blok/Czwórka) 

Kiedy rozpoczynałem pracę nad płytą, wiedziałem jak chcę, by wyglądaj jej początek i koniec. Uwerturą miało być "Łóżko", a finałem "Jestem kobietą". Piosenki "pomiędzy" miały stać się dopełnieniem tej opowieści Ralph Kaminski

Kilka piosenek na ten sam temat

Jak przyznaje gość Czwórki, krążek rozpoczyna kolejny rozdział w jego karierze. Towarzyszą mu w tym wyjątkowi muzycy: Bartek Wąsik, Michał Pepol, Wawrzyniec Topa, Paweł Izdebski i Wiktoria Bialic. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wszystkie były ilustracją autorskiego spektaklu Ralpha o tym samym tytule, którego premiera odbyła się w czerwcu tego roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wśród nich jest m.in. "Krakowski spleen", który artysta połączył z utworem "Się ściemnia". - "Spleen" to gigantyczny przebój, który wielokrotnie był już coverowany. "Się ściemnia" też doczekało się kilku różnych wykonań, ale wydawało mi się, że takie połączenie będzie ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza, że dla mnie, oba utwory opowiadają tę historię na ten sam temat - wyjaśnia rozmówca Bartka Koziczyńskiego. 

Rock Blok: posłuchaj piosenek z albumu Ralpha Kaminskiego "Kora" >>>

To nie jest hołd dla Maanamu, bardziej fantazja na temat Kory. Wszystkie piosenki, które znalazły się na płycie, mają jej teksty, a kluczem doboru była genialność kompozycji Ralph Kaminski 

Sprawdzian z interpretacji tekstu

Singlem promującym album "Kora" był utwór "Biegnij razem ze mną" z płyty "Maanam" wydanej w 1980 roku. Na krążku znalazła się też nowa wersja "Wieje piaskiem od strony wojny" z krążka "Róża" z 1994 roku. - Ten utwór sprawił mi najwięcej trudności, był gigantycznie ciężki do zaśpiewania, także pod względem technicznym - wspomina artysta. - Pozostawiliśmy wszystkie oryginalne tonacje, z którymi na początku nie radziłem sobie. I jeszcze ten tekst. Nie tylko bardzo emocjonalny, ale też trudny do nauczenia się.  

Ralph Kaminski - KORA - Biegnij razem ze mną / FONOBO Label

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Ralph Kaminski

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 22.17

kul

Czytaj także

Odrzutowce i kowery. 20 lat zespołu Happysad w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 12:00
- Jeśli zespół jest rozpędzony i w pełni sprawny, to nie musi świętować jubileuszu składanką typu "The best of". Taką płytę można wydać na "do widzenia". A Happysad, mimo pandemicznej przerwy, ciągle nagrywa nowe piosenki - mówi Łukasz Cegliński. Premiera dwupłutowego albumu już 3 września. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosnowski i "Hej!". "To ostatni singiel polskiego Toma Waitsa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Bartek Koziczyński wspomina twórczość Barta Sosnowskiego. 
rozwiń zwiń