Historia w podcastach wciąga. Na spacer warto zabrać słuchawki

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 13:29
Do nauki historii szkoła zraziła wielu. Wkuwanie setek dat na pamięć, nazwisk, przeróżnych miejsc na mapie świata nie kojarzy nam się dobrze. Rafał Sadowski w swoim Podcaście Historycznym udowadnia, że historia może być fascynująca. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LStockStudio/Shutterstock

Rafał Sadowski kocha historię i szuka sposobu na zarażenie innych swoją pasją. Jest twórcą Podcastu Historycznego, w którym "nie praktykuje dłużyzn, zalewania faktami i recytowania życiorysów". Do swojego podcastu zachęca hasłem "dla każdego, który uważa, że historia jest nudna". 

- Dziś źle się wspomina szkolne lekcje historii, które były podporządkowane pod program, a ciekawe fragmenty niemal nie były dostrzegane - mówi gość Czwórki. - Kojarzymy historię z nauką dat, życiorysów. Ja postawiłem sobie zadanie, żeby wyłuskać akcję z historii, momenty, które sprawiają, że sam czasem mam ciarki. Chcę tym się dzielić - dodaje. 

W szkołach historycy potrafią snuć inspirujące, ciekawe opowieści o dawnych dziejach, jednak są też tacy, dla których to daty, bitwy, mapy są najważniejsze. - Ja zdaje sobie sprawę, że żeby się nauczyć historii, to pewne rzeczy trzeba usystematyzować, pewne osoby sobie ułożyć na linii czasu. Wydaje mi się, że podcasty to takie medium, w którym można wziąć fragment opowieści historii i skupić się na nim bez goniącego nas programu nauczania - mówi Rafał Sadowski. - Warto zanurzyć się w te pasjonujące epizody. 

Dziś podcasty Rafała mają średnio dwie godziny, rekordowy odcinek aż 3 godziny i 15 minut. - Ja na początku popełniłem błąd. Tworzyłem podcasty 15-, 20-minutowe. Kierowałem się amerykańskimi poradniami, które mówiły, że odcinek podcastu powinien trwać tyle, co przeciętna droga do pracy - zdradza gość Adama Smolarka. - Dziś wiem, że moi słuchacze rezerwują sobie czas na mój podcast. Planują dłuższe wycieczki, podczas których poznają historię, a czasem po prostu dłuższe sprzątanie. Czekają na kolejne opowieści. 


Posłuchaj
15:25 czwórka pasjonauci 10.06.2023.mp3 O historii, Podcaście Historycznym i innych pasjach opowiada Rafał Sadowski (Pasjonauci/Czwórka)

 

Przeciętnie jedna sesja słuchania Podcastu Historycznego trwa 50 minut (te dane Rafał dostaje w statystykach), ale jego słuchacze wracają do rozpoczętych odcinków. - Wydaje mi się i cieszę się z tego, że cały czas jest miejsce na dłuższe formy - mówi. - Sam nałogowo słucha podcastów od 2018 roku. Złapałem tego bakcyla. Szukałem do swoich opowieści medium, które pozwoli nie angażować wszystkich zmysłów odbiorcy, tak jak media społecznościowe czy YouTube. 

Posłuchaj Podcastów Czwórki >>>

Jeden z ostatnich odcinków stworzonych przez Rafała Sadowskiego traktuje o Kambodży. - Ja wybieram tematy, które mnie interesują, które chcę opowiedzieć. A o Kambodży myślałem bardzo długo - zdradza. - Chciałem też pokazać kontekst tych wydarzeń, opisać to, skąd wzięli się Khmerzy, co doprowadziło do kolejnych wydarzeń. 

Każdy twórca treści internetowych mierzy się z przeróżnymi algorytmami, poznaje zmieniające się zasady ich działania. - Dziś, gdy wypuszczam nowy odcinek, algorytm najpierw przedstawia go stałym słuchaczom, jeśli oni słuchają, nie wyłączają, to wtedy algorytmy rozdysponowują to szerzej, próbują też z nowymi słuchaczami - wyjaśnia twórca podcastu. - Dziś już nawet nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie o optymalną długość podcastów. 

Historia i podcasty to tylko jedna z pasji Rafała Sadowskiego, od 10 lat jest też zapalonym biegaczem, który stawia na zdrowy tryb życia. - Początkowo wszedłem w dietę, dużo ćwiczyłem, przygotowywałem się do maratonów - mówi gość Czwórki. - Od 3 lat trochę zwolniłem. Wyznaczyłem sobie, że 40 minut dziennie przeznaczam na aktywność - bieganie lub spacer. Kiedyś uważałem spacery za nudne, dziś to odwołuję, to dobry czas na medytację, niemyślenie o niczym czy na słuchanie podcastów. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Rafał Sadowski (twórca Podcastu Historycznego)

Data emisji: 10.06.2023

Godzina emisji: 11.13

pj/DS