Muzeum Historii Polski. Historia zapisana w osobistych przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 12:49
Muzeum Historii Polski to dziś największa placówka muzealna w naszym kraju. Uroczyste otwarcie Muzeum było też inauguracją wystawy czasowej "Wielkie i małe historie". 
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Muzeum Historii Polski w WarszawieFoto: Paweł Siwek/PR2
  • W czwartek 28 września uroczyście otwarto Muzeum Historii Polski. 
  • Nowa siedziba Muzeum Historii Polski. mieści się w kompleksie Cytadeli Warszawskiej. To dziś największa placówka muzealna w Polsce. 
  • Zainaugurowano pierwszą ekspozycję czasową "Wielkie i małe historie". 
  • Wystawa opowiada o historii Polski, a tworzą ją też przedmioty należące do konkretych osób, które budowały nasze dzieje. 

Na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Historii Polski. Zajęło przestrzeń w otoczeniu istniejących już na tym terenie Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskiego i siedziby Muzeum Wojska Polskiego. 

Całkowita powierzchnia gmachu to aż 44 tysiące metrów kwadratowych. Te ogromne, wypełnione zachwycającymi zbiorami przestrzenie odwiedziła Hanna Dołęgowska, Dyrektor Redaktor Naczelna Czwórki. 

- Pokazujemy naszą pierwszą inauguracyjną wystawę czasową, która nosi tytuł "Wielkie i małe historie" - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. - Mamy tu około 500 najciekawszych obiektów ze zbiorów Muzeum Historii Polski - one, w perspektywie, znajdą się na naszej wystawie stałej. To pewien wgląd w to, co w Muzeum będzie działo się później. 

Robert Kostro podkreśla i dziękuje za współpracę wszystkim tym, który pomagali przy tworzeniu zbiorów Muzeum Historii Polski. - Dzięki temu prezentujemy zarówno rzeczy, które są darami, jak i zakupami. Mamy też obiekty odzyskane np. te utracone w wyniku II wojny światowej - wymienia. 

Skarby Muzeum Historii Polski

W pierwszej przestrzeni ekspozycji witają nas stroje, zbroje i wyjątkowa kolekcja pasów kontuszowych. - Przestrzeń wystawy ma 1400 metrów, staraliśmy się wykorzystać ją całą - mówi rozmówca Czwórki. - Najbardziej imponująca jest kolekcja naszych pasów kontuszowych. Jest ich tu prawie 20, w tym pasy z najlepszych polskich i litewskich manufaktur m.in. należący do Paschalisa Jakubowicza czy pasy z manufaktury radziwiłłowskiej w Słucku. Niektóre z tych dzieł były tkane w Lyonie. Polskie manufaktury w pewnym momencie miały za małą wydajność, więc sprowadzano pasy z Francji, ale też zdarzały się pasy perskie czy tureckie - opowiada.  


Posłuchaj
05:11 czwórka pasjonauci 30.09.2023 muzeum historii.mp3 Muzeum Historii Polski. Niezwykłe eksponaty na czasowej wystawie "Wielkie i małe historie" (Pasjonauci/Czwórka)

 

Oczywiście na pasach kontuszowych nie kończy się historia opowiadana przez stroje prezentowane w Muzeum Historii Polski. - Mamy np. szafirowo-zieloną suknię, która należała do Heleny Paderewskiej - zdradza Robert Kostro. 

Indywidualne historie w Muzeum

Ekspozycja "Wielkie i małe historie" prezentuje małe i wielkie przedmioty, pamiątki historyczne. - Chcemy powiedzieć, że poprzez te obiekty my opowiadamy o historii Polski, ale bardzo wiele z nich ma swoją indywidualną historię. Te konkretne losy składają się na naszą wspólną opowieść - podkreśla rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Animacja, stworzona na potrzeby ekspozycji, wykorzystując elementy naszych zbiorów, opowiada historię Polski od XI wieku, aż po czasy współczesne. Najstarszym eksponatem, który prezentujemy jest denar Bolesława Chrobrego. 

Wśród nowszych pamiątek zobaczymy m.in. rzeźbę "Victoria - Victoria" autorstwa Krzysztofa Bednarskiego. To jedno z ikonicznych dzieł czasu stanu wojennego w Polsce. 

- Chcieliśmy na tej ekspozycji zaakcentować fakt, że wśród zakupionych muzealiów mamy nie tylko dzieła pomnikowe, ogromne, ale także takie drobiazgi, które należały do kogoś wielkiego. To nasz bezpośredni kontakt z historią - mówi Konrad Pyzel z Działu Zbiorów Muzeum Historii Polski. - Order, papierośnica, suknia należały do konkretnych osób.

Współpraca tworzy wybitne zbiory Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski szczególnie podkreśla współpracę z innymi instytucjami, która przyczyniła się do powstania ekspozycji. - Na tej wystawie jest sekcja odnosząca się do współpracy Muzeum Historii Polski z innymi, dzięki którym mamy możliwość rozwoju swojej kolekcji - podkreśla Konrad Morawski z Działu Zbiorów. - Jest tu krosno tkackie, które pozyskaliśmy dzięki współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, obok wisi plakat "Ziemia obiecana". 

Zobacz także:

"Wielkie i małe historie" płynnie opowiadają o dziejach Polski, wszystkie elementy ze sobą współgrają. - Jest tu pewien klucz, eksponaty łączą się ze sobą merytorycznie, tak jak cała historia, w tym historia Polski, jest pasmem rzeczy, które wzajemnie z siebie wynikają - wyjaśnia rozmówca Czwórki. 

Najbliższy czas w Muzeum Historii Polski zapowiada się emocjonująco. Placówka zaprasza na wystawę, koncerty (w niedzielę 1 października odbędzie się tam koncert sannah) czy czas na tarasie widokowym na dachu. Otwarcie wystawy stałej planowane jest na 2026 rok. 

Do 10 listopada, Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.

W audycji "Pasjonauci" Martyna Matwiejuk zabrała nas także do innych placówek muzealnych Polski i świata. Posłuchaj całej audycji, by poznać jak dziś wygląda współczesne muzealnictwo. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 9:19

pj