Dubioza Kolektiv - koncert bośniackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 19:00
Dubioza Kolektiv, grupa, której międzynarodową sławę przyniosły m.in. wspólne nagrania z Fun-Da-Mental, wystąpiła w "Ministerstwie dźwięku". Zapraszamy do obejrzenia koncertu i galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.
Audio
  • Koncert Dubioza Kolektiv w Czwórce (Czwórka/Ministerstwo dźwięku)
Dubioza Kolektiv podczas koncertu w Czwórce
Dubioza Kolektiv podczas koncertu w CzwórceFoto: Przemysław Goławski

Grupa Dubioza Kolektiv powstała w 2003 roku. Ich debiutancki album, wydany rok później we współpracy z  legendarnym śpiewakiem reggae Benjaminem Zephaniah i przy wsparciu muzyków z formacji Fun-Da-Mental, zapowiadał nową jakość na rynku muzycznym. Kolejne albumy Dubiozy ugruntowały tylko pozycję tej bośniackiej formacji.

W 2011 roku kolektyw miał już status kultowego zespołu na Bałkanach i w części Europy. Wówczas ukazała się ich szósta już płyta pt. "Wild Wild East" i nadszedł czas, by ten muzyczny fenomen poznała także polska publiczność. Twórczość Dubiozy to nadzwyczajna fuzja stylów: reggae, ska, funk czy punk, hip-hopu i folku z dubstepowymi wstawkami w otoczeniu nowoczesnej elektroniki. Ich żywiołowe koncerty zostają słuchaczom na długo w pamięci, a genialne rytmy, charyzmatyczni wokaliści oraz szaleńczy sceniczny show nie pozwala oderwać uwagi od zespołu.

Zobacz więcej Koncerty w Czwórce <<<

Dubioza Kolektiv to nie tylko muzyka, ale też osobista historia młodych twórców żyjących pośrodku oblężenia i wojny. Muzyka pozwoliła im przeżyć w czasach, w których nie wiedzieli, czy spotkają się następnego dnia na wspólnej próbie. Genezą powstania zespołu była chęć pokazania reszcie świata prawdziwych, choć pomijanych przez media, problemów bośniackiego społeczeństwa.

Zobacz więcej Koncerty w Czwórce <<<

Wiele tekstów DK obraca się więc wokół tematów pokoju, zrozumienia i tolerancji, skrajnej krytyki nacjonalizmu i niesprawiedliwości. Zespół został nominowany do "Independent Album of the Year 2011", który został wyróżniony przez BBC i Time Magazine.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia nagrania koncertu, wyemitowanego w "Ministerstwie dźwięku" , a także galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Czwórka reggae folk
Czytaj także

Bob Marley - ostatni rewolucjonista w służbie wolnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 13:20
Wielki miłośnik marihuany, zwolennik wolnej miłości, ikona Jamajki i niekoronowany król muzyki reggae. Bob Marley do dziś stanowi inspirację dla milionów młodych ludzi z całego świata. - To jeden z ostatnich rewolucjonistów w muzyce popularnej - stwierdził Maken.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pomianowska: Skrzyżowanie Kultur to świat w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 09:30
Skrzyżowanie Kultur to najważniejszy festiwal muzyki świata, który odbywa się w tej części Europy. Tegoroczna, 10. edycja rozpocznie się 24 września. Wystąpią artyści z Madagaskaru, RPA, Korei, Etiopii, Brazylii, Iranu, Włoch i Republiki Zielonego Przylądka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy "Słoma" Słomiński i bębniarska kultura w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 11:50
Współpracował m. in. z Jackiem Kleyffem, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Na Zdrowie oraz Izraelem i dziś jest najpopularniejszym polskim bębniarzem oraz wytwórcą tychże instrumentów. - Był rok 1982, kiedy wybraliśmy się na twórczą emigrację i wylądowaliśmy we wsi Dąbrówka. Tam wszystko się zaczęło - wspomina Jerzy "Słoma" Słomiński.
rozwiń zwiń