ABC scooteringu - ostra jazda na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:00
Na hulajnogach jeżdżą wszyscy, od malutkich dzieci na placach zabaw, przez ludzi biznesu dojeżdżających do pracy, po seniorów w parkach. Ale hulajnogi mają też swoją wyczynową odsłonę. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Zyabich/Shutterstock.com
deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

Bogumił Boguś Borkowski tworzy kanał poświęcony scooteringowi na You Tube. Wrzuca do sieci filmy dla miłośników, zajawkowiczów hulajnogi wyczynowej. - Nagrałem filmy, które pomogą osobom całkowicie zielonym wejść w świat hulajnogi wyczynowej. Nauczyć się z nich podstawowych tricków. Filmy kierunkują, których tricków należy się uczyć - mówi gość Czwórki. - Wiele razy poruszałem też temat, jak należy wybierać hulajnogę dostosowaną pod ridera, żeby nie popełniać podstawowych błędów, gdy się wchodzi w świat tego sportu - dodaje. 


Posłuchaj
08:24 czwórka co was kręci 16.05.2021.mp3 Jak wejść w świat scooteringu - podpowiada Bogumił Boguś Borkowski (Co Was Kręci/Czwórka)

 

ABC wyboru hulajnogi

- Przede wszystkim hulajnogi wyczynowe różnią się od tych rekreacyjnych. Mają mniejsze kółka, nie mają wielu elementów, nie są składane, są wykonane z innego materiału - innych stopów aluminium -wyjaśnia Bogumił Boguś Borkowski. - Wyczynowa hulajnoga służy do wyczynowej jazdy musi być mocniejsza - dodaje. 

Na rynku pojawiają się używane wyczynowe hulajnogi, które ktoś chce odsprzedać. - Trzeba wiedzieć, że hulajnoga, którą użytkuje się na skeateparku poddawana jest dużym obciążeniom, materiały szybciej ulegają zniszczeniu - wyjaśnia gość Hanny Dołęgowskiej. - Trzeba mocno uważać przy kupnie używanej hulajnogi. Sprawdzić czy na spawach nie ma pęknięć, czy nie ma wgniotów, które mogą się zmienić w pęknięcia - podpowiada. - Ja wymieniam hulajnogę raz na rok, a niektóre elementy częściej - dodaje. 

BOGUMIŁ/Jak wybrać DOBRĄ hulajnogę?

Posłuchaj także:

bieganie jogging sport maska koronawirus 1200.jpg
Aktywność fizyczna w pandemii. W czym i gdzie ćwiczyć?

Świat scooteringu prężnie się rozwija, powstają skateparki, szkółki, gdzie jazdy wyczynowej na hulajnodze można nauczyć się pod okiem instruktora. - Instruktor podpowie jak ćwiczyć, jak porszać się na hulajnodze, jak utrzymywać równowagę, co wcale nie jest proste - mówi specjalista. - Brutalna prawda jest taka, że im później się wchodzi w ten sport, tym jest ciężej - dodaje.

Bogusia niepokoi też fakt, że wciąż dużo osób dalej jeździ bez kasku. - To każdego indywidualna decyzja, ale konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach - podkreśla. - Na szczęście świadomość, wśród młodszych riderów jest większa niż wśród starszych. Cieszy mnie, że młodzi zawodnicy widzą tę potrzebę, że nie trzeba ich namawiać do jazdy w kasku - dodaje. 

Optymizmem napawa fakt, że w tej dziedzinie sportu jest coraz więcej zawodniczek, które nie ustępują pola chłopakom. Bogumił Boguś Borkowski szczególnie poleca przyjrzeć się wyczynom Kornelii Strzałkowskiej. 

- Dziewczyn w scooteringu jest coraz więcej i reprezentują naprawdę wysoki poziom. Co z pewnością zaprezentują w największych zawodach wyczynowej jazdy na hulajnodze, które odbędą się 4 września w Radomiu - zachwala gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Bogumił Boguś Borkowski

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 11.35

pj

Czytaj także

Świątek wygrała z Keys

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:20
Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy turnieju tenisowego w Rzymie.
rozwiń zwiń