Race Around Poland 2023. Pierwsze MŚ w ultrakolarstwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 15:56
- Race Around Poland to pierwszy wyścig w randze mistrzostw świata w ultrakolarstwie, który odbywa się w Polsce  - mówił Remigiusz Siudziński, współorganizator wydarzenia. Czwórka objęła je swoim patronatem, a nasza ekipa była na miejscu.  
Race Around Poland to wyścig, w którym kolarze objadą Polskę dookoła
Race Around Poland to wyścig, w którym kolarze objadą Polskę dookołaFoto: Shutterstock.com/TORWAISTUDIO
  • Race Around Poland to pierwszy w Polsce wyścig w randze mistrzostw świata w ultrakolarstwie. Do przejechania jest nawet 3600 kilometrów
  • Jak wybierać długość trasy, którą chcemy przejechać?
  • Zasady Race Around Poland, których nie warto łamać. O czym pamiętać na trasie?

Trasa podstawowego wyścigu w Race Around Poland 2023 mierzy 3600 km i przebiega dookoła Polski, a przewyższenie na całej trasie wynosi ponad 33 tysiące metrów. Zarówno start, jak i meta zawodów znajdują się w Warszawie. Czwórka objęła Race Around Poland swoim patronatem. 

Pierwsze MŚ w ultrakolarstwie zorganizowane w Polsce

Jak zapowiadali organizatorzy tego wyjątkowego przedsięwzięcia, "to pierwsza impreza rangi mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, która odbędzie się w Polsce. Race Around Poland stanowi odpowiedź na rosnącą popularność kolarstwa długodystansowego". - To gratka, którą warto się cieszyć i promować ją jak najszerzej - mówił Remigiusz Siudziński, współorganizator wydarzenia. - Limit czasu na pokonanie 3600 km to dwanaście dni - wyliczał.

Kolarze wystartowali 15 lipca. Zgodnie z zasadami wyścigu każdy z zawodników jedzie sam, bez draftingu. - Oznacza to, że nie może jechać na kole, bezpośrednio za samochodem. Dopiero za rowerem, jako wsparcie jedzie ekipa samochodowa - tłumaczył gość Czwórki. - Dzięki temu sportowiec może realizować swój cel, a pozostali członkowie mogą go wspierać w kwestiach związanych z jedzeniem, czy nawadnianiem - wyliczał gość Czwórki.

Posłuchaj
03:29 _PR4_AAC 2023_07_16-10-13-23.mp3 Race Around Poland pod patronatem Czwórki. "To wyjątkowy wyścig" (Co was kręci/Czwórka)  

Od 300 do 3600 kilometrów - sam wybierz dystans

Trasa Race Around Poland jest jedna, ale daje każdemu zawodnikowi możliwość zmierzenia się ze swoim maksymalnym dystansem. Zawodnik może więc pokonać 300 km i wówczas dla niego meta znajdować się będzie w Punkcie Kontrolnym w Hrubieszowie. Można jednak także wybrać dowolny inny dystans, np. 600, bądź 900, czyli wielokrotność 300 km. - Ten dystans jest w każdym z tych przypadków długi, wiec na kolejnych etapach warto dbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale także mentalną. Uważajmy więc, by nie "zajechać się", jeśli nie widać jeszcze mety. Gdy nadchodzi kryzys warto odpoczywać na rowerze - radził organizator. 

Zawody Race Around Poland 2023 odbywają się po patronatem Czwórki <<<

Jednym z zawodników będzie Damian Padzikowski, znany z mediów jako "Ultradietetyk". - Założenie mam takie, by złamać osiem godzin, co zmusi mnie do utrzymania prędkości powyżej 40 km/h - podkreślał gość Czwórki. Bartłomiej Gawart, który także wystartuje, w swojej karierze pokonał dotychczas jednorazowo "tylko" 220 km. - Następnym etapem ma być 300, więc zapisałem się do tej rywalizacji - opowiadał. 

***

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał przygotował: Norbert Michalak

Data emisji: 16.07.2023

Godzina emisji: 10.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka rower zabawa hobby