Race Around Poland 2023. "Ogromne zmęczenie, ale i gigantyczna satysfakcja"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 12:31
Race Around Poland to pierwszy wyścig w randze mistrzostw świata w ultrakolarstwie, który odbywa się w Polsce. - Przejechaliśmy całe polskie góry: Bieszczady, Beskidy. Po tym wyścigu ciało będzie potrzebowało około miesiąca, by się zregenerować - mówił Krystian Jakubek, który dojechał do mety jako pierwszy bez wsparcia. 
Race Around Poland to wyścig, w którym kolarze objechali Polskę dookoła
Race Around Poland to wyścig, w którym kolarze objechali Polskę dookołaFoto: Shutterstock.com/TORWAISTUDIO
  • Zawody Race Around Poland odbywają się po patronatem Czwórki.
  • Jak mówią organizatorzy, "to pierwsza impreza rangi mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, która odbędzie się w Polsce. Race Around Poland stanowi odpowiedź na rosnącą popularność kolarstwa długodystansowego". 
  • Trasa podstawowego wyścigu w Race Around Poland 2023 mierzy 3600 km i przebiega dookoła Polski, a przewyższenie na całej trasie wynosi ponad 33 metry.

Zarówno start, jak i meta zawodów znajdują się w Warszawie, a czas przejazdu liczy się bez przerwy: od rozpoczęcia do finiszu. To oznacza, że istotne są wszystkie sekundy, także te, spędzone na odpoczynku czy jedzeniu. Tegoroczny wyścig wygrał Szwed Jimmy Rönn, który - wraz ze swoją ekipą - pokonał trasę w ponad 163 godziny i 23 minuty. Mistrzem RAP bez wsparcia został Krystian Jakubik, który dotarł do mety niecałe 30 godzin później. 

Radość i satysfakcja - Polak na mecie Race Around Poland

- Jestem szczęśliwy, ale także bardzo zmęczony. Ostatniej nocy spałem bardzo niewiele, dokładnie 20 minut, ale konkurencja także nie spała, rywale bardzo naciskali, więc musiałem dać z siebie wszystko - opowiadał mistrz. Krystian Jakubik trasę pokonał bez wsparcia. - Kolarz, który ma wsparcie wsparcie, może skupić się wyłącznie na jeździe, a wszystko inne robi za niego zespół. Oznacza to, że w czasie przerwy wstaje i schodzi z roweru, siada na leżaku, dostaje do ręki jedzenie, a dwie osoby masują mu nogi. Ja musiałem to robić sam: zakupy, poszukiwanie noclegu, zadbanie o to, by mieć prąd, a telefon i nawigacja były naładowane, czy naprawy roweru. 

"Sen jest dla słabych" - czyli jak przeżyć wyścig ultra

W kolarstwie ultra bez wsparcia Krystian Jakubik zalicza się do światowej czołówki. Tym razem podczas całego wyścigu nocami spał od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin. - To ważne, by wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić, by takie zawody były bezpieczne dla naszego zdrowia - zaznaczał w rozmowie z Czwórką. - Wszystko jednak zależy od motywacji. Jeśli rywale depczą po piętach, budzisz się bardzo szybko. 

- W Zakopanem dopadła mnie ogromna ulewa i burza, nie było sensu jechać dalej, więc zorganizowałem sobie kwaterę. Na szczęście na trasie było 11 punktów kontrolnych, co ułatwiało zadanie: można było spać w tych miejscach - wspominał gość Czwórki. - Pogoda jest bardzo istotna w takich zawodach, od niej zależy strategia. W tym roku w pierwszych dniach był upał, a potem padał deszcz. 

Jak powiedział kolarz, po wyścigu jego ciało będzie potrzebować niemal miesiąc na regenerację.

Dieta kolarza ultra - co jeść na trasie wyścigu?

Kolarze wystartowali 15 lipca, a limit czasowy na pokonanie trasy wynosił 12 dób. Trasa Race Around Poland jest jedna, ale daje każdemu zawodnikowi możliwość zmierzenia się ze swoim maksymalnym dystansem. Zawodnik może więc pokonać 300 km albo dowolny inny dystans, np. 600, bądź 900, czyli wielokrotność 300 km. Krystian Jakubek 3600 km jechał 191 godzin 38 minut i 40 sekund. W tak morderczym wyścigu ważna jest dieta. - W moim przypadku to po prostu słodycze. To paliwo niezłe i łatwo dostępne, choć nie najzdrowsze. Starałem się jednak każdego dnia jeść konkretny posiłek - wspominał Krystian Jakubek. Jako fan lodów, mistrz sięgał też po te na patyku.

Posłuchaj
14:10 ultra race_PR4_AAC 2023_07_30-10-13-12.mp3 Krystian Jakubek o trasie tegorocznego Race Around Poland (Co was kręci/Czwórka) 

Kolarze na trasie - co może nas spotkać?

- Jadąc ulicą trzeba na siebie bardzo uważać i dbać o bezpieczeństwo - mówił zawodnik. Prędkość maksymalna, jaką rozwinął w ostatnich dniach, to 73 km na godzinę. - Było dużo zjazdów i dały mi one ogromną frajdę - opowiadał gość Czwórki. Kolarze jechali także nocami, po lasach, górach i pustkowiach. - Przeżyłem bardzo, bardzo dużo spotkań ze zwierzętami. Widziałem wiele sarenek, kun, borsuków, lisów, dzików i drapieżnych ptaków. Było to dla mnie przyjemne, lubię takie spotkania - wspominał. 

ZOBACZ TAKŻE Czwórka objęła Race Around Poland swoim patronatem <<<

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Krystian Jakubek (kolarz)

Data emisji: 30.07.2023

Godzina emisji: 10.15

kd/kc