Longboard dancing. Użyj deski do tańca

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 12:26
Longboardy to długie deskorolki. Są świetne do poruszania się po mieście, ale okazuje się, że można na nich też tańczyć. 
Longboardami można poruszać się po mieście, ale też takiej deski można użyć do tańca. Longboard dancing rośnie w siłę.
Longboardami można poruszać się po mieście, ale też takiej deski można użyć do tańca. Longboard dancing rośnie w siłę. Foto: Shuterstock/Billion Photos
  • Longboard dancing to połącznie jazdy na desce i tańca. 
  • Długa deska o szerokim rozstawie osi zapewnia stabilność. 
  • Longboard to wygodny środek poruszania się po mieście.

Longboard dancing. Użyj deski do tańca

Longboard dancing to nic innego jak połączenie swobodnej jazdy na desce z robieniem obrotów, trików, a nawet piruetów. Według riderów uczucie towarzyszące tańcom na desce najbliższe jest surfingowi. Longboard to deska z kółkami, ale dość długa i całkiem szeroka. 

- Im szerzej rozstawione są osie kół, przednia od tylnej, tym jest mniejsze ryzyko wywrotki, w przypadku najechania na jakiś kamyczek, wjechania w dziurę w asfalcie - mówi Paweł Wypijewski, który jeździ na longboardzie o długości 120 cm. - Im mamy węziej rozstawione nogi podczas jazdy na desce tym łatwiej stracić równowagę. 


Posłuchaj
05:40 czwórka co was kręci 01.10.2023 longboard.mp3 O longboardach i longboard dancingu opowiada Paweł Wypijewski (Co Was kręci/Czwórka)

 

Rozmówca Jeremiego Angowskiego zdradza, że im dłuższa deska tym łatwiej utrzymać na niej równowagę, ważne są też odpowiednio skrętne tracki.  

- Na środku deski do tańczenia, longboard dancing, nie ma papieru ściernego, co ułatwia nam stawiać na niej kroki, zrobić obrót, piruet czy poślizg - wyjaśnia rider. - Taka deska, jak klasyczny longboard ma też przedłużone końce, żeby podbijać ją przy trickach. Jednak im dłuższa deska tym trudniej ją podbić od ziemi. Czasem triki robi się z użyciem rąk. 

Longboard do jazdy po mieście

Longboard dancing możemy porównać do BMX flatland czy do break dance'u. - Pamiętajmy, że to jest deska stworzona do jazdy po płaskim terenie - zwraca uwagę rozmówca Czwórki. - Dla mnie longboard to głównie środek transportu. Najwygodniej zabrać go ze sobą do autobusu czy metra. Fakt, że można na niej robić triki to taki bonus. Ja ćwiczę ich wykonywanie od 2016 roku

Fani longboardu i longboard dancingu chętnie spotykają się w Warszawie:

  • na placu Piłsudzkiego,
  • pod Stadionem Narodowym
  • w Parku Skaryszewskim. 

Paweł Wypijewski zdrada też scena deskorolkowa jest oddzielna od tej longboardowej. To dwa różne środowiska. - Nas longboardzistów było kiedyś więcej, ale dużo osób przesiadło się na hulajnogi elektryczne - zdradza. 

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 01.10.2023

Godzina emisji: 11.43

pj