Sukces Polaków na Ironman Floryda. Jak startują najlepsi?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 15:36
W Stanach Zjednoczonych odbył się uznawany za jeden z najciekawszych wyścigów Ironman Floryda. Polak Kacper Stępniak zajął w nim imponujące drugie miejsce, a Piotr Ławicki zamknął pierwszą dziesiątkę zawodników. W wyścigu brał także udział Piotr Litwiniuk, który pobił swój życiowy rekord. O swoim starcie opowiada w Czwórce.
Piotr Litwiniuk ma za sobą udany start w Ironman Floryda 2023.
Piotr Litwiniuk ma za sobą udany start w Ironman Floryda 2023.Foto: arch. pryw.
  • 4 listopada 2023 roku w Stanach Zjednoczonych odbył się Ironman Floryda.
  • Zawody uznawane są za jeden z najciekawszych wyścigów roku.
  • W tym roku wśród najlepszych znalazł się Kacper Stępniak, który zajął drugie miejsce w zawodach.

Ironman Floryda 2023 - Polacy wśród najlepszych

4 listopada 2023 roku na Florydzie odbył się Ironman Floryda uznawany za jeden z najciekawszych wyścigów roku. Na starcie w Panama City Beach pojawiło się blisko dwa tysiące zawodników, w tym także Polacy. Ich start można uznać za bardzo udany. Na podium stanął Kacper Stępniak, który ukończył bieg z fantastycznym czasem 7:42:03. Tym samym wywalczył kwalifikacje na mistrzostwa świata na Hawajach. Start w zawodach także był udany dla innego z Polaków, Piotr Ławicki z czasem 7:58:45 sekund zamyka pierwszą dziesiątkę zawodników.

W wyścigach wziął również udział Piotr Litwiniuk, który także może pogratulować sobie udanego startu. - Startowałem w grupie amatorskiej. Jestem zadowolony, bo pobiłem swoją życiówkę o jakieś 20 minut - mówił na "gorąco" po zawodach w rozmowie z Piotrem Galusem. - Wiedziałem na co mnie stać, wiedziałem jak ciężko trenowałem ostatnie pół roku i faktycznie myślę, że ten wyścig w 95 procentach mi wyszedł. Zawody ukończyłem z czasem 9:34, to mój życiowy rekord. Z tym czasem, wśród mężczyzn uplasowałem się, jak myślę, gdzieś około 70 miejsca, a w swojej kategorii wiekowej jestem 23 na 200 osób.

IRONMAN - wyzwanie dla najlepszych

Zawodnicy startujący w Ironman Floryda mieli do pokonania 3800 metrów pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 kilometry 195 metrów biegu. To wyzwanie z jakim pragnie się zmierzyć każdy zawodnik uprawiający triathlon. Jak przyznaje gość Czwórki, zawodnicy z roku na rok coraz wyżej stawiają poprzeczkę.

- Poziom naprawdę idzie kosmicznie w górę i to nawet wśród amatorów. Gdy sprawdzałem wyniki, to rok temu na tych zawodach byłbym spokojnie w pierwszej piątce czy siódemce w swojej kategorii - zauważa Piotr Litwiniuk. - Teraz naprawdę już nie ma sabo obsadzonych zawodów czy słabych zawodników, więc trzeba tylko brać się do roboty i trenować więcej.

22:55 CZWORKA/Co Was Kręci IRONMAN Floryda 05,11.2023.mp3 Piotr Litwiniuk o swoim starcie w IRONMAN Floryda (Co Was Kręci/Czwórka)

Zawody Ironman Floryda 2023 wygrał Amerykanin Rodolphe von Berg, który finiszował z czasem 7:34:31. Trzeci był Amerykanin Matthew Marquardta, który na mecie pojawił się z czasem o dwie minuty gorszym od Kacpra Stępniaka