X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka, która łączy Meksyk i Polskę

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 12:59
"Dom tajemnic" to powieść zainspirowana autentyczną, rodzinną historią Loreny Martin. Ta prywatna opowieść skłoniła autorkę do przyjazdu do naszego kraju.
Audio
  • Lorena Martin opowiada o swojej książce "Dom tajemnic" (Kontrkultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Dom tajemnic
Fragment okładki książki "Dom tajemnic"

Podobnie jak autorka, główna bohaterka książki - wnuczka dyktatora Meksyku Porfiria Diaza - przyjeżdża do Polski, żeby odnaleźć ślad polskiej Żydówki, która pół wieku wcześniej złamała serce jej meksykańskiemu dziadkowi. Jest tam i Meksyk pierwszej połowy XX wieku, i wojna domowa w Hiszpanii, i warszawskie getto - wszystkie plany są połączone skomplikowanymi relacjami rodzinnymi i uczuciowymi bohaterów z krwi i kości. Książka jest fascynująca i w dodatku ściśle związana z Polską.
- Do napisania tej książki zainspirowała mnie moja rodzina. Mój dziadek, którego nie znałam zbyt dobrze, był bohaterska figurą, walczył w Hiszpanii - mówi Lorena Martin. - Poznałam natomiast moje dwie babcie, bardzo wyraziste osoby. Obie miały niezwykłe historie do opowiedzenia. Z ich powodu w mojej rodzinie panował swego rodzaju matriarchat. Były feministkami jeszcze przed ruchem feministycznym 1960 roku. Same nigdy nie nazywały się feministkami, robiły wszystko dla swych rodzin i dzieci - dodaje.
Książkowe historie to te, które autorka zapamiętała z salonu piękności, który prowadziła jej babcia. Jako dziecko Lorena zamiast się bawić przesiadywała w tym salonie, słuchała plotek i opowieści kobiet.
- Druga babcia opowiadała mi historie o miejscach, które wtedy były dla mnie obce, opowiadała mi o Hiszpanii - mówi autorka. - Te opowieści zaczęłam zapisywać, gdy miałam 9-10 lat. Większość została zarejestrowana w mojej pamięci
Akcja "Domu tajemnic" toczy się na przestrzeni trudnych wydarzeń XX wieku. Autorka zauważa, że historia opowiadana jej przez świadków wydarzeń, jej babcie, trochę się różni od tego, czego uczyła się w szkole. - Oficjalna wersja historii uczy nas kto zawinił. Zawsze zwycięzcy piszą historię - podkreśla.
Jaki obraz Stanów Zjednoczonych został uwieczniony w powieści Loreny Martin, jaką paralelę widzi autorka między Meksykiem a Polską dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "Kontrkultura".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna w oparach absurdu: Heller i Vonnegut

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:30
Ekipa Bibliocreatio stworzyła listę 50 książek, których czytanie to sama przyjemność i co tydzień w Czwórce namawia Was na lekturę kolejnych pozycji. W tej odsłonie Zosia Karaszewska i Sylwia Stano sprawdzają jak amerykańscy mistrzowie radzą sobie z okrucieństwem wojny i prezentują "Paragraf 22" Hellera oraz "Kocią kołyskę" Vonneguta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety piszą dla kobiet: Ugrešić i Axelsson

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:47
Chorwacka autorka powieści i esejów oraz jedna z najsławniejszych dziś szwedzkich pisarek mierzą się z dość niewdzięcznym gatunkiem, czyli literaturą kobiecą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła literatury iberoamerykańskiej: Llosa i Márquez

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:15
Kolumbijczyk Garcia Márquez i Peruwiańczyk Vargas Llosa należą do grona najbardziej utytułowanych twórców literatury iberoamerykańskiej. W cyklu "CzytoCzytamto" prezentujemy dwie książki napisane przez dwóch noblistów: "Sto lat samotności" i "Ciotka Julia i skryba".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Książki promuje czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 12:20
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki. Doroczne święto mające promować czytelnictwo ustanowiło UNESCO w 1995 roku. Postanowiliśmy sprawdzić jak ten dzień będzie wyglądać w Polsce.
rozwiń zwiń