Arcydzieła literatury iberoamerykańskiej: Llosa i Márquez

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:15
Kolumbijczyk Garcia Márquez i Peruwiańczyk Vargas Llosa należą do grona najbardziej utytułowanych twórców literatury iberoamerykańskiej. W cyklu "CzytoCzytamto" prezentujemy dwie książki napisane przez dwóch noblistów: "Sto lat samotności" i "Ciotka Julia i skryba".
Audio
  • "CzytoCzytamto": Márquez i Llosa (Stacja Kultura/Czwórka)
kadr z filmu Miłość w czasach zarazy, reż. Mike Newell
kadr z filmu "Miłość w czasach zarazy", reż. Mike NewellFoto: mat. promocyjne

- Mario Vargas Llosa nie jest twórcą, który ogranicza się do jednego gatunku, bo z jednej strony pisze książki bardzo zaangażowane politycznie, a z drugiej ma spory dorobek w nurcie literatury lekkiej. A "Ciotka Julia i skryba" to jego największe osiągnięcie w tej dziedzinie - mówi Sylwia Stano. - Książka jest oparta na wątkach autobiograficznych, a jej główny bohater, 18-letni student prawa Mario Varguitas, zakochuje się w starszej od siebie ciotce Julii. Tak samo było w przypadku Llosy, który ożenił się, będąc w podobnym do swego bohatera wieku, z również starszą daleką ciotką Julią Urquidi Illanes, oraz też pracował jako autor skryptów radiowych.

Na początku lat 90. powieść peruwiańskiego pisarza na duży ekran przeniósł Jon Amiel, a w rolach głównych wystąpili Barbara Hershey, Keanu Reeves i Peter Falk.

Filmowej adaptacji doczekała się także kolejna pozycja na liście książek, których czytanie sprawia prawdziwa przyjemność, czyli "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Márqueza.

- Tą książką Márquez zdobył dla siebie zupełnie nowe grono czytelników, bo napisał przepiękną powieść o miłości od pierwszego wejrzenia, która trwa całe życie - opowiada Zosia Karaszewska. - Nic więc dziwnego, że inny znani pisarze, tacy jak choćby Jerzy Pilch, uznają ją za romans wszech czasów.

W "Stacji Kultura" książki polecają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna w oparach absurdu: Heller i Vonnegut

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:30
Ekipa Bibliocreatio stworzyła listę 50 książek, których czytanie to sama przyjemność i co tydzień w Czwórce namawia Was na lekturę kolejnych pozycji. W tej odsłonie Zosia Karaszewska i Sylwia Stano sprawdzają jak amerykańscy mistrzowie radzą sobie z okrucieństwem wojny i prezentują "Paragraf 22" Hellera oraz "Kocią kołyskę" Vonneguta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety piszą dla kobiet: Ugrešić i Axelsson

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:47
Chorwacka autorka powieści i esejów oraz jedna z najsławniejszych dziś szwedzkich pisarek mierzą się z dość niewdzięcznym gatunkiem, czyli literaturą kobiecą.
rozwiń zwiń