Wątki żydowskie w muzyce polskiej

- Muzyka klezmerska nie jest niczym nowym, od lat jest bardzo aktywna. Ale to muzyka Żydów amerykańskich, którzy wyjechali z Europy Wschodniej i tam się zasymilowanli, zupełnie inny twór niż to, co grali Żydzi na polskich wsiach - tłumaczył prof. Andrzej Bieńkowski.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Yezepchyk Oleksandr
O Audycji
Tytuł Wątki żydowskie w muzyce polskiej
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

W Czwórce rozmawialiśmy m.in. o płycie wydawnictwa Muzyka Odnaleziona - "Kolberg po żydowsku". Jak tłumaczył ekspert w rozmowie z Maćkiem Szajkowskim, odrębnym wątkiem, który również znalazł się na te płycie, jest muzyka weselna. - Powstała w XX w., choć korzenie ma starsze. Instrumenty są prymarne, najprostsze: skrzypce, bas i bębny, bo panowała bieda, i o klarnetach można było tylko pomarzyć - mówił prof. Bieńkowski.

Kim byli najwybitniejsi instrumentaliści muzyki żydowskiej i co stało się w latach 30. ubiegłego stulecia w Polsce, że okres ten jest dziś uznawany za swoistą cezurę, granicę między dwoma muzycznymi epokami? Kim byli bracia Simsie i jaką rolę z tworzeniu się polsko-żydowskiego folkloru odegrały region radomski i Rzeszowszczyzna? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania drugiej godziny audycji "Folk Off", 13.12.2017, w której mnóstwo dobrej folkowej muzyki.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Gość: prof. Andrzej Bieńkowski (malarz, etnograf i pisarz)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 00.00

kd/kul

Playlista
Tagi

Playlista