Ifi Ude: w folku niesie mnie trans

Dalekie Lagos w Nigerii, afrobeat, transowość i muzyczna spuścizna Feli Kutiego - to wszystko słychać w jej muzyce. Maciej Szajkowski w "Folk Offie" zaprosił na rozmowę z Ifi Ude, która właśnie powróciła z singlem "Tato, tato" i zapowiada nową płytę. 
Ifi Ude podczas koncertu
Ifi Ude podczas koncertuFoto: Stach Leszczyński/PAP
O Audycji
Tytuł Folk Off 2020/04/08 00:00
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis
Gooral Czworka 1200.jpg
Gooral powraca z "Ethno Electro 2" >>>

Diana Ifeoma Uda, znana jako Ifi Ude, polsko-nigeryjska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytor. Jest także producentem muzycznym, próbuje swoich sił w aktorstwie i pisaniu książek. – Muzyka jest mi najbliższa ze wszystkich tych dziedzin. To w niej czuję się najswobodniej – tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. - Na drugim miejscu postawiłabym aktorstwo.

POSŁUCHAJ TAKŻE Muzyka między Polską a Jemenem >>>

Ostatnio Ifi Ude zaskoczyła fanów singlem "Tato, tato", który stanowi zapowiedź jej kolejnej płyty. - Ten utwór to mój pokłon w stronę folku, który uwielbiam i bardzo cenię. Mam nadzieję, że udało mi się ten folk zawszeć w tym utworze w sposób ciekawy, oryginalny i zaskakujący - mówiła wokalistka.

Jak podkreślała, urodziła się w Nigerii, dlatego tamten kierunek stara się szczególnie eksplorować pod kątem muzycznym. - Fela Kuti i jego twórczość jest dla mnie oczywiście jedną z inspiracji - tłumaczyła Ifi Ude. I podkreślała, że jedną z ważnych cech folku, co jednocześnie jest według niej cechą muzyki z różnych stron świata, jest transowość. - Trans jest ważny, beat, który Europejczykom może wydawać się skomplikowany, związany jest mocno z naturą i biciem serca, jest głęboko zakorzeniony w muzyce nigeryjskiej. Ale ja odnajduję go też w polskim folku, czasem w ukraińskim, a nawet w bluegrassie - mówiła Ifi Ude.

ZOBACZ TAKŻE Oblicza folku według Mariusza Kuczewskiego >>>

Wokalistka napisała ostatnio także książkę dla dzieci pod tytułem „Zebra”. Teraz jednak dla niej, podobnie jak dla wielu innych, czas się zatrzymał. - Ten trudny czas izolacji staram się wykorzystywać przede wszystkim na poznawanie siebie - mówiła wokalistka o swoim życiu w czasach pandemii.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Ifi Ude (Diana Ifeoma Ude)

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/kul

Playlista
Tagi
Playlista
  • IFI UDE, - Fala
  • Ifi Ude, - Tato, tato
  • Ifi Ude, - Tato, tato
  • Ifi Ude, - Nardanina
  • Ifi Ude, Maleo Reggae Rockers, - Inna
  • Ifi Ude, - Love Is Stronger
  • Ifi Ude, - Love Is Stronger
  • Ifi Ude, - taritura lale
  • Ifi Ude, - Raliveihe