Menele i Glassgo. Oblicza folku według Mariusza Kuczewskiego

Muzyka folkowa w Polsce jest wielowymiarowa: jest neo i post folk, punk folk i folk metal, electro folk, pagan folk, turbofolk lub bardziej na Wschód - dieselfolk, może jeszcze over i under folk. Menele czy Glassgo to przedstawiciele części tych gatunków, a w Czwórce zagościł reprezentant obu formacji Mariusz Kuczewski.
Mariusz Kuczewski
Mariusz KuczewskiFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Menele i Glassgo. Oblicza folku według Mariusza Kuczewskiego
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

- Wzorców i inspiracji mamy dużo. Miejsc i ludzi, od których ciągnęliśmy nasz folklor było sporo - opowiadał o twórczości grupy Menele gość Macieja Szajkowskiego. - Chcieliśmy jednak robić współczesny folk, więc choć staramy się grać szlagiery w typie naszych wielkich poprzedników, robimy to "po naszemu". Bez kopiowania, bez naśladownictwa, swoim głosem i z własną energią - mówił. Jak zdradziliśmy, w maju tego roku kapela Menele otwierać będzie festiwal Korzenie Europy w stołecznym domu kultury Świt.

Drugi projekt naszego gościa, Glassgo wciąż jeszcze poszukuje swojego miejsca na polskiej scenie folklorystycznej, choć ich twórczość zahacza o tradycyjną muzykę celtycką. - Popularność tej muzyki wciąż jest duża, ale jest jej w mediach znacznie mniej. Sami sporo koncertujemy, choć nie wykonujemy stricte folku irlandzkiego. To nasz rock’n’roll z nutką celtyckości.  

ZOBACZ TAKŻE Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku >>>

Mariusz Kuczewski, który zamiłowaniem do muzyki został "zarażony" przez ojca jeszcze jako dziecko, opowiadał także o swoim nowym-starym projekcie pt. Gmina i wspominał, jak odkrywał muzykę folkową w pierwszych latach swojej działalności scenicznej. - Muzyka przechodziła wówczas z rąk do rąk. Ktoś miał fajną płytę i dawał koledze. W drugą stronę też to działało - mówił gość Czwórki.

W studiu Czwórki opowiadał o twórczości obu swoich formacji i wspominał, wraz z gospodarzem audycji, ich pierwsze muzyczne kroki w jednej z warszawskich dzielnic - na Targówku.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Mariusz Kuczewski

Data emisji: 04.03.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • THE POGUES AND KIRSTY MACCOLL - Fairytale Of New York
  • The Pogues - Dark Streets Of London
  • SHANIQUE MARIE - Breezy Day (Flava D Remix)
  • Menele Band , - Samowarek
  • Menele Band , - Marsz niewolników
  • Menele Band , - Pójdę w Warszawę
  • Menele Band , - Stoję tu
  • Menele Band , - W ciemną noc
  • Menele Band , - Tomaszek i Anka