Między szkockim folkiem a punkiem. "Gramy po prostu Bruk-music"

Przybyli do Szkocji z wielu stron Polski. Za pracą, edukacją, lepszymi perspektywami albo na dłuższą wycieczkę. Spotkali się w Edynburgu i w wolnych chwilach postanowili pomuzykować. Tak powstał zespół Bruk, który z czasem stał się całkiem sporą orkiestrą.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/AnnaTamila
O Audycji
Tytuł Miedzy szkockim folkiem a punkiem. "Gramy po prostu Bruk-music"
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis

Bruk to formacja założona m.in. przez Grzegorza Rybaka, mieszkańca Olsztyna, który z czasem przeniósł się do Londynu, a stamtąd do Edynburga. - Od zawsze chciałem mieć swój zespół, a ponieważ nie umiem grać, potrzebowałem do tego innych muzyków. Zaprosiłem więc do współpracy przyjaciół - wspominał w rozmowie z Czwórką.

ZOBACZ TAKŻE Oblicza folku według Mariusza Kuczewskiego >>>

Dziś Bruk, który w obecnym składzie gra od ponad roku, to solidna formacja, wykonująca energetyzujący folk rock z elementami punka, funky reggae czy ska w rytmie waltza, alternatywę i hard pop. Jak przekonywał w Czwórce wokalista Michał "Meduz" Czermak, w ich muzyce ważna jest nie tylko warstwa dźwiękowa, ale i przekaz. - Dotychczas "darłem" się w cięższej muzyce, więc ważne było dla mnie, że to, co gramy teraz ma tekst, i wiadomo, o co w tym chodzi. Fajnie jest być zrozumianym, a jednocześnie pośpiewać - mówił gość Czwórki. - Nie jestem jednak w stanie zdefiniować, jaki rodzaj muzyki gramy. To po prostu Bruk-music - mówił. 


Swoją muzyczną karierę w grupą Bruk związała także flecistka i wokalistka Alicja Przystup. - Szkocja to kraj bardzo pozytywny, w którym dobrze się żyje, a Edynburg to miasto pełne pozytywnych wibracji, artystycznych inspiracji. Wiem, że to miejsce dla mnie. W Bruku odnajduję jednak tę namiastkę Polski, za którą cześć mnie wciąż tęskni, bo mieszkałam tam do 18. roku życia i spora część mnie została w tym kraju - wspominała w rozmowie z Czwórką. 

ZOBACZ TAKŻE Gooral powraca z "Ethno Electro 2" >>>

Choć pandemia pokrzyżowała im plany związane z koncertowaniem, Bruk nie składa broni (ani instrumentów), i wciąż niestrudzenie pracuje nad nowym materiałem. - Mamy plany, by robić kolejne nagrania, a nawet konkretne pomysły. Chcemy, by było jeszcze więcej różnorodności - mówili muzycy. Jeśli jednak wszystko dobrze się ułoży, ich najbliższy koncert odbyć ma się we współpracy z grupą Farben Lehre. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Alicja Przystup (flet, wokal), Michał "Meduz" Czermak (wokal), Grzegorz Jarosław Rybak (chórki, trójkąt, założyciel grupy)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/pj

Playlista
Tagi
Playlista
 • Bruk, - Pod murem
 • Bruk, - Nie mam pieniędzy
 • Bruk, - Jan Himilsbach
 • Bruk, - Bezrobotny
 • Bruk, - Ay Carmela!
 • Fate, - Kilka Słów o Przyjaźni (A Few Words About Friendship)
 • Allian, - Autostrada
 • FATE, - Miłość (Love)
 • Allian, - Bomby domowej roboty
 • Fate, - Do mięsożerców
 • Allian, - Władcy pustyni