Siemia Bug Festival. "Chcemy połączyć świat"

- Siemia to idea festiwalu ekologicznego, a jednocześnie bardzo muzycznego. Z tej idei powstaje czterodniowe wydarzenie pod Siemiatyczami, bezpośrednio nad Bugiem - mówił Kamil Rajtarski. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Bogdan Sonjachnyj
O Audycji

Slavic jazz undergrund lena romul 1200.jpg
Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

- Chcemy połączyć świat. Nasze festiwal organizowany jest ku czci Matki Ziemi. To ona jest jednym z najważniejszych filarów tego wydarzenia. Staramy się być jak najbardziej ekologiczni - opowiadał Kamil Rajtarski. - Nawiązujemy i odwołujemy się także do naszych słowiańskich tradycji. Staramy się je odczarować i przybliżyć naszym gościom na nowo.

Posłuchaj
59:15 2020_08_04 23_59_56_PR4_Folk_Off.mp3 O festiwalu Siemia opowiada Kamil Rajtarski (Folk Off/Czwórka) 

Festiwal w Wólce Nadbużnej w gminie Siemiatycze wystartuje 13 sierpnia i potrwa do 16 sierpnia. Tegoroczna edycja to "odsłona Zero". - To festiwal eksperymentalny. Tego typu wydarzenia łączącego różne światy: rozwój duchowy, psychologię, ekologię, ale także muzykę folkową, etniczną i elektronikę jeszcze chyba w Polsce nie było. Dlatego sami jesteśmy ciekawi, co z tego wyjdzie - tłumaczył gość Czwórki. - Z drugiej strony, w trakcie organizacji zaczęła się pandemia, która oczywiście troszkę pokrzyżowała nasze plany. Tym większy jest wydźwięk naszej eksperymentalności.

Czytaj także:

Kirszenbaum - psychofolk przesiąknięty literaturą
Dym wydał płytę, teraz szykuje spektakl 
Współczesna Antonina Krzysztoń - blues Jolanty Kossakowskiej 

Organizatorzy długo zastanawiali się, jak wspominał Kamil Rajtarski, gdzie zorganizować swój festiwal. Padło na Podlasie, gdzie dotychczas organizowany jest także Festiwal Z wiejskiego Podwórza w Czeremszy. - To miejsce samo do nas przyszło, to był "pozytywny przypadek". Gdy zobaczyłem te piękne tereny i poznałem tamtejszych wspaniałych, otwartych, ciepłych ludzi, wiedziałem, że to idealne miejsce - wspominał Kamil Ratajski. 

Na scenie folkowej i ethno usłyszymy m.in. Dym, Dziewannę i Madrugadę, projekt Czarny Bez, a także wyjątkowy projekt Kos. Będzie też Żywiołak. Na elektronicznej, a jednocześnie alternatywnej wystąpią m.in. Mia Twin, Miss God, czy DJ Empe. - Skala wydarzenia jest ogromna, artyści dołączają do nas lawinowo, dlatego sceny będą aż dwie - opowiadał Kamil Rajtarski. Do tego odbędzie się mnóstwo spotkań i przeróżnych warsztatów: będzie m.in. joga śmiechu, przepływ energii, sztuczna inteligencja i budowa domów kopułowych. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Kamil Rajtarski (Festiwal Siemia)

Data emisji: 05.08.2020

Godzina emisji: 00:02

kd/kul


Playlista
Tagi
Playlista
  • Mariposa, - Karuzela w mojej głowie
  • Magrugada, - A w niedzielę z porania
  • AK-47, - Trwanie
  • Dziewanna, - Wilczysko
  • LELEK, - Hymn do Swaroga
  • Red Sun Rising & Olcia, - Ej a na Bory
  • Żywiołak, - Dziadyga
  • Żywiołak, - Oj Ty Janie sobótkowy