Karolina Jastrzębska i Stacja Folk: muzyka powstaje "Naturalnie"

Stacja Folk to zespół akustyczny, którego muzycy inspiracje do swoich kompozycji czerpią z wpływów północnoamerykańskich, czyli m.in. bluegrassu, bluesa czy popu. W tym roku światło dzienne ujrzała debiutancka EP-ka grupy pt. "Naturalnie".
Maciej Szajkowski i Karolina Jasrzębska
Maciej Szajkowski i Karolina JasrzębskaFoto: Polskie Radio/Czwórka
O Audycji

shataQS Małgorzata Kuś 1200.jpg
Shata QS: muzyka pomaga w życiowych zmianach

W piosenkach Stacji Folk można usłyszeć wpływy bluesa, bluegrassu czy popu. - Ta muzyka zawsze kojarzyła mi się ze szczęśliwym dzieciństwem, a muzyczne tradycje wywodzą się jeszcze z mojego domu rodzinnego, w którym każdego dnia na skrzypcach grał tata - wspominała Karolina Jastrębska. Swoją przygodę muzyczną Karolina Jastrzębska zaczynała od gry na gitarze klasycznej. - Potem przyszła kolej na gitarę akustyczną i mandolinę. Dopiero później zaczęłam śpiewać i dziś wciąż szkolę się w tym kierunku - tłumaczyła gość Czwórki. 

Posłuchaj
59:01 2020_12_02 00_00_31_PR4_Folk_Off.mp3 Karolina Jastrzębska opowiada o swojej muzyce i projekcie Stacja Folk (Folk Off/Czwórka) 

Dziś na koncie grupa Stacja Folk ma na koncie mnóstwo koncertów, single i teledyski, a także akustyczną EP-kę pt. "Naturalnie", wydaną w tym roku. - To moje kompozycje, teksty po polsku i angielsku - tłumaczyła w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. Jednak jak podkreślała, choć twórczość Stacji Folk osadzona jest mocno właśnie w bluegarssie, nie brak jej słowiańskości. Brzmienie grupy wzbogacają pełne ekspresji skrzypce Michaliny, melodyjna gitara Rafała oraz trzymający wszystko w ryzach kontrabas Michała. W repertuarze zespołu, na który w 99 proc. składają się ich własne utwory, nie brakuje przyjemnych dla ucha refrenów czy rytmicznych zwrotek, a całość wzbogacają chwytliwe riffy i zawrotne improwizacje.

Słuchaj także:

Łysa Góra: idziemy w stronę folku XXI wieku

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej -muzyka z Podlasia aż po Krym

Karolina Jastrzębska ma też w dorobku krążki nagrane wraz z projektem Carolina&The Lucky Ones. - Bluegrass nie jest jeszcze w naszym kraju rozpowszechniony. O ile miłośników country można jeszcze spotkać, o tyle o bluegrassie ludzie niewiele wiedzą: jeszcze nie pojawia się w radiu, nie jest w mainstreamie - tłumaczyła Karolina Jastrzębska.  

Źr. Stacja Folk|| Stacja Folk - "Naturalnie"

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Karolina Jastrzębska (wokalistka, mandolinistka, autorka tekstów, kompozytor)

Data emisji: 02.12.2020

Godzina emisji: 00:03

kd

Playlista
Tagi
Playlista