Atanas Valkov: Bałkany od zawsze grają mi w duszy

- Odkąd pamiętam fascynowały mnie nie tylko bułgarskie i bałkańskie rytmy, ale przede wszystkim tamtejsze skale - mówił Atanas Valkov, odpowiedzialny m.in. za muzykę do filmów Tomasza Bagińskiego, czy seriali, m.in. "Król". 
Atanas Valkov podczas ogłoszenia laureatów polskich nagród muzycznych - Fryderyki 2020
Atanas Valkov podczas ogłoszenia laureatów polskich nagród muzycznych - Fryderyki 2020 Foto: Wojciech Olkuśnik/PAP
O Audycji

piszczatowski szajkowski 1200.jpg
"Targowisko Instrumentów to wyjście ze sztampy"

Atanas Valkov to polski kompozytor pochodzenia bułgarskiego, ale także multiinstrumentalista i producent muzyczny. Zdobywca m.in. głównej nagrody 7. edycji Berlinale Score Competition, komponował muzykę do filmów w reżyserii ​Tomasza Bagińskiego i Jana P. Matuszyńskiego, a także seriali, m.in. "Król", Belfer", "Miłość jest wszystkim" czy "Bodo". We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stworzył album "Ambition", upamiętniający historyczną misję Rosetta oraz lądowanie na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko, jest też producentem m.in. platynowego albumu Kayah "Transoriental Orchestra". - Jest wiele utworów, z których jestem dumny, ale nie potrafię ich ocenić obiektywnie, wybrać, który z nich jest najlepszy. Każdemu poświęca się zbyt wiele czasu. W pracy kompozytora musiałem nauczyć się przestać wciąż poprawiać swoje utwory i mieścić w "deadline'ach" - mówił Atanas Valkow. 


Posłuchaj
60:46 Czwórka/Folk Off 23.12.mp3 Atanas Valkov o o kulisach powstawania muzyki filmowej opartej o kulturę etniczną (Folk Off/Czwórka)

jastrzębska szajkowski 1200.jpg
Stacja Folk: muzyka powstaje "Naturalnie"

Swoim olbrzymim dorobkiem muzycznym udowadnia, że brzmienia etniczne mogą być cudownym soundtrackiem do filmów - od dokumentu po mega produkcje, ale nie tylko. W swoich kompozycjach Atanas Valkov czerpie z różnych źródeł: folkloru, muzyki elektronicznej, współczesnej oraz jazzu. - To, gdzie się urodziłem i wychowywałem z pewnością miało na mnie ogromny wpływ. Odkąd pamiętam fascynowały mnie nie tylko bułgarskie i bałkańskie rytmy, ale przede wszystkim tamtejsze skale - mówił Atanas Valkov. Jak wspominał w rozmowie z Czwórką, w pierwszy kapelach grał już w podstawówce. To była dla mnie odskocznia od tej klasyki, poznawałem wówczas folklor, także polski, a przede wszystkim z Lubelszczyzny. Choć w szkole średniej odkryłem jazz, do dziś w bałkańskiej muzyce wybrzmiewa dla mnie nostalgia - tłumaczył. 

Słuchaj także:

Łysa Góra: idziemy w stronę folku XXI wieku

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej -muzyka z Podlasia aż po Krym

Muzyka opowiadał m.in. o historii powstawania muzyki do "Legend Polskich". - To filmy krókometrażowe,"szybkie produkcje", przy których praca przebiegała w bardzo szybkim tempie. To nie było łatwe, ale miałem okazję połączyć elektronikę, świat muzyki ilustracyjnej ze słowiańszczyzną - opowiadał. Wśród tych utworów znalazła się m.in. "Jaskółka uwięziona" z repertuaru Stana Borysa, którą Atanas Valkov przearanżował. 

Źr. Jaskółka uwięziona - Cover. Atana Valkov&Georgina Tarasiuk Legendy Polskie

Odważnie łączy nowe technologie kreowania dźwięku, a jego muzyka to zderzenie muzycznych światów, doceniane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jak przyznał artysta w Czwórce, każdy z kierunków muzycznych w których podążą jest wymagający i nie sposób wybrać jednego z nich. - Wszystko zależy od intensywności i czasu naszych działań - tłumaczył.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Atanas Valkov

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 00:03

kd

Playlista
Tagi
Playlista
 • ROD, - Chceme le so zażec
 • Georgina Tarasiuk, Atanas Valkov, - Jaskółka uwięziona
 • Orkiestra Filharmoniczna z Rotterdamu, - Romeo i Julia /fragmenty/
 • Atanas Valkov, - OSTATNIA AUDYCJA TOMKA BEKSINSKIEGO
 • GROMEE feat. ASDIS, - Worth it
 • Oreganki, - Alfabet witaminkowy
 • Filharmonicy Berlińscy, - "Leonora" Uwertura nr 3 C-dur op. 72a
 • Atanas Valkov, - POZEGNANIE KUMA KAPLICY
 • Orkiestra Symfoniczna w Norrkoping, - Uwertura do opery "Czarodziejski flet"
 • Atanas Valkov, - Nie chcę pamiętać
 • Gluzman Vadim, Orkiestra Symfoniczna w Norrkoping, Moser Johannes, - Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 139
 • Orkiestra Symfoniczna w Norrkoping, - Symfonia nr 6 h-moll "Patetyczna"