Piotr Wróbel: zawsze poezja była mi bliska

- Na albumie "Ty i ja i świat" jest obecna poezja, tym razem nie jest to poezja skakana, a śpiewana, choć to nazwa wyświechtana - mówi Piotr Wróbel o tekstach i piosenkach ze swojego solowego albumu. 
Piotr Wróbel
Piotr WróbelFoto: Maciej Szajkowski
O Audycji
Skrzypce 1200.jpg
Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

Macierzysta formacja Piotra Wróbla to zespół Akurat. Ich wspólny album "Nowy lepszy świat" miał premierę 4 lata temu. - Od tej pory nie nagraliśmy nic nowego. Jesteśmy tam gdzie wszyscy w pandemii, wystrzelani w kosmos. Nie mamy możliwości i energii, by spotkać się muzycznie. Każdy stara się przetrwać w prozie życia - mówi wokalista. - Ale parę dni temu skończyliśmy utwór na jubileuszową składankę zespołu Farben Lehre. Myślę, że Farbeni wydadzą ją jeszcze w pierwszym kwartale - dodaje. 


Posłuchaj
59:55 2021_01_27 00_00_03_PR4_Folk_Off.mp3 Piotr Wróbel opowiada o swojej solowej płycie i pracy z zespołem Akurat (Folk Off/Czwórka)

 

Piotr Wróbel ma na swoim koncie także album solowy "Ty i ja i świat", który został wydany jakiś czas temu. - Naskładało mi się w szufladzie trochę utworów, które się "nie mieściły" - przyznaje artysta. - Gdzieś przez lata druga strona mnie dawała o sobie znać. Utwory spokojniejsze, bardziej balladowe gromadziłem i kiedy miałem już trochę materiału uznałem, że warto pójść za ciosem, zrobić album właśnie solowy, który będę firmować swoim nazwiskiem. Nie jest to jedyna estetyka która chciałbym pokazać światu , ale była pierwsza - dodaje.

Na albumie "Ty i ja i świat" słyszymy znanych z Akurat muzyków. - Jest Dawid, Mikołaj i Gienek  wymienia gość Maćka Szajkowskiego. - Dawid Broszczakowski, grający na klawiszach i trąbce, dołączył najpierw do Wróbla, a dopiero potem do Akurat. Eugeniusz Kubat gra na basie i kontrabasie, Mikołaj Stachura na perkusji i instrumentach perkusyjnych, to muzyk znany m.in. z zespołu Psio Crew - dodaje. 


roberto delira 1200.jpg
Roberto Delira: lutnia przyszła mi z pomocą

Solowy album Piotra Wróbla to tez dojrzała poezja. Słychać teksty dojrzałego twórcy, piosenki miłosne. - Musiałem dojrzeć, żeby śpiewać o miłości, nie umiałem wcześniej o niej pisać, nie umiałem znaleźć właściwych słów - przyznaje wokalista. 

Artysta przyznaje, że niemałą inspiracją dla niego jest też miasto, w którym żyje, Bielsko-Biała. - To miasto energetyczne, zapadające w pamięć, do którego chce się wracać. Ja to mam na co dzień. Uwielbiam te okolice, dojrzałem do tego, by je penetrować. To miejsce inspiruje - podkreśla. 

Piotr Wróbel – temat/Ty i ja i świat

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr Wróbel (wokalista zespołu Akurat)

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 00:08

pj

Playlista
  • Piotr Wróbel - Polepieni
  • Piotr Wróbel - Kochaj tak jak nie kochałeś
  • Piotr Wróbel - Oczami dziecka
  • Piotr Wróbel - Niosę je
  • Nando Citarella & Tamburi Del Vesuvio - Myöhästytään Elämästä (Late For Life) Featuring Mikko Hassinen
  • Nando Citarella & Tamburi Del Vesuvio - Ténéré (Featuring Ahmed Ag Kaedy)
  • Nando Citarella & Tamburi Del Vesuvio - Mitä Minä- (The Anger) Featuring Jenni Hanikka And Eliza Boye Mouritsen
  • Nando Citarella & Tamburi Del Vesuvio - Rumba Scugnizza
  • Nando Citarella & Tamburi Del Vesuvio - Museca
  • Nando Citarella & Tamburi Del Vesuvio - Alla Guglianese