PotOCK z płytą "Z prądem": w naszych pieśniach słychać "ducha gór"

Spotkali się w 2018 roku, a teraz wydali debiutancki krążek "Z prądem". - Muzyka góralska jest z nami od zawsze, urodziliśmy się tu i folk mamy we krwi - opowiadała wokalistka Kasia Mętel. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: rzoze19/Shutterstock.com
O Audycji

Skrzypce 1200.jpg
Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

Wszystko zaczęło się w 2018 roku, gdy muzycy wspólnie zaaranżowali ścieżkę dźwiękową do spektaklu teatralnego "Pamiętnik Babiej Góry", w którym udział brało kilkudziesięciu mieszkańców Zawoi, miejscowości położonej na południu Polski, w Beskidzie Żywieckim. - Tak doszło do spotkania, które pierwotnie zaowocowało przyjaźnią i wspólnym tworzeniem. Potem swoją przygodę rozpoczął zespół PotOCK - opowiadała wokalistka Kasia Mętel. 

Posłuchaj
59:33 2021_02_03 00_00_19_PR4_Folk_Off.mp3 O twórczości grupy PotOCK, ale także folklorze regionu babiogórskiego opowiadają muzycy tej formacji (Folk Off/Czwórka) 

Jak podkreślała wokalistka w Czwórce, dla twórczości muzyków PotOCKu niebagatelne znaczenie mają korzenie, z których się wywodzą. - Okolice Babiej Góry to miejsce magiczne, które przyciąga od wieków turystów, ale także miłośników gór, folkloru i muzyki tradycyjnej - podkreślała Kasia Mętel. - Babia Góra inspiruje nas "od zawsze". Urodziliśmy się tutaj, miejsce to z pewnością na nas oddziałuje - tłumaczyła. 

Źr. PotOCK "Hej ty na babi górze" (Official Music Video)

Muzycy opowiadali także o renesansie kultury babiogórskiej, który następuje. O tym regionie pisała m.in. etnograf Urszula Janicka-Krzywda. - Zwróciła się ku przeszłości, zainspirowała się nią. Spisując większość legend i podań wskrzesiła to, co w ostatnich dziesięcioleciach powoli zaczęło zanikać pod wpływem turystyki i kultury masowej, która zaczęła docierać pod Babią Górę - opowiadała Anna Kulka.

Czytaj także:

-> Piotr Wróbel: poezja zawsze była mi bliska

-> Karolina Jastrzębska i Stacja Folk: muzyka powstaje "Naturalnie"

PotOCK to duży projekt, który tworzy dziś aż pięciu muzyków i pięć wokalistek. W ich twórczości słychać jednak nie tylko brzmienia stricte góralskie, ale także elementy rocka z mocnym rytmem. - Inspiracją są także standardy rockowe, sam dopiero dwa lata temu zaangażowałem się w twórczość ludową - opowiadał Krzysztof Mędrala. A jak podkreślał Adam Kukla, dotychczas folk był przez męską część zespołu "słyszany, ale nie słuchany". - Choć oczywiście od zawsze jest on wszędzie wokół nas - mówił gitarzysta. 

Źr. PotOCK "Kieby nos tu było" (Official Music Video)

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Katarzyna Mętel (wokal), Anna Kulka (menagement), Krzysztof "Biały" Mędrala (perkusja), Adam "Raymel" Kukla (gitara solowa, wokal) - zespół PotOCK

Data emisji: 03.02.2021

Godzina emisji: 00:08

kd

Playlista
Tagi
Playlista
  • Potock, - Hajduk Żywiecki
  • Potock, - Ciemno Nocka
  • Potock, - Iwanko
  • Potock, - Czom Ty Ne Pryjszoł
  • Potock, - Kieby Nos Tu Było
  • Potock, - Hej Bez Miłości...
  • Potock, - W Zowojskim Potoku
  • Stella Chiweshe, - Kachembere (Remastered)
  • Stella Chiweshe, - Kassahwa (Remastered)