Duckshell - węgierski folk z karaibską nutą

Duckshell to żywiołowy folk węgiersko - brazylijsko - karaibski. Muzycy wydali właśnie debiutancką płytę "Academia Banana" i opowiedzieli o niej w Czwórce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / Steve Mann
O Audycji

shutterstock gitara góry łąka 1200.jpg
PotOCK z płytą "Z prądem": w naszych pieśniach słychać "ducha gór"

Duckshell to międzynarodowa grupa, założona w Budapeszcie w 2017. Jej członkowie pochodzą jednak nie tylko z Węgier ale także Brazylii czy Rumunii i wykonują folk ponad granicami, z tekstami piosenek po angielsku, węgiersku czy portugalsku. Czwórka spotkała się z muzykami podczas Festiwalu Muzyki Etnicznej Korzenie Europy przy stołecznym Domu Kultury Świt.

Posłuchaj
60:25 Czwórka/Folk_Off 02.03.2021.mp3 Duckshell opowiadają o swojej muzyce i planach (Folk Off/Czwórka) 

Posłuchaj także:

-> Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

-> Kurpian songs&Meditations. Łukasz Ojdana i jego folk-jazz

Jak opowiadali w rozmowie z Maciejem Szajkowskim muzycy Duckshell, to już druga ich wspólna formacja. - Poznaliśmy się w liceum i już wtedy założyliśmy pierwszy zespół. Niestety rozpadł się, ale potem powstał już Duckshell. Chcieliśmy grać i... podrywać dziewczyny - wspominali goście Czwórki. Dziś ich twórczość to żywiołowe rytmy i harmonie, w których - poza tradycyjnym węgierskim folkiem - sporo jest motywów brazylijskich i karaibskich. - Początkowo graliśmy muzykę reggae, ale postanowiliśmy pójść dalej. Zaczęliśmy więc miksować to, co robimy z korzeniami z innych stron świata, także bałkańskimi - wyliczali goście Czwórki. 

Źr. Duckshell - Goool (Official Music Video)

Tłumaczyli także, jak pandemia wpłynęła na ich muzyczne plany. -  To była trudna sytuacja, bo od marca do lipca nie mogliśmy zrobić właściwie nic. Koncerty się nie odbywały, ale nagraliśmy pierwszą płytę. Dziś mamy już zabukowany kalendarz koncertowy, ale zbliża się kolejna fala, więc znowu odwołujemy te wydarzenia - mówili muzycy. Jak podkreślali, marzą o tym, by jak najszybciej powrócić na scenę. - Bardzo podoba nam się w Polsce i będziemy tu także będziemy chcieli wrócić  jak najszybciej. Mamy nadzieję na lepszą przyszłość - mówili w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość:  Péter Kertész (szef Węgierskiego Instytutu Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet), Benedikt Muzslai (gitarzysta i wokalista) i Árpád Perecz (gitarzysta i wokalista) - muzycy grupy Duckshell

Data emisji: 03.03.2019

Godzina emisji: 00.05

kd

Playlista
Tagi
Playlista
 • AZMARI, - Kamilari
 • AZMARI, - Tariq Al Sahara
 • Duckshell , - Academia Banana
 • Duckshell , - VisszahĂşz a Bárszék
 • Duckshell , - Duck's Hell
 • Duckshell , - Goool
 • Duckshell , - É Problema!
 • MICHAL NOGA, - Zubajky (Vychodná)
 • MICHAL NOGA, - Na Jedl'ovej Snure (Oravska Polhora)
 • MICHAL NOGA, - Raslavické Dzezy (Raslavice)
 • MICHAL NOGA, - erlichova Muzika (Vysny OrlĂ­k)