Batik - współpraca międzykontynentalna zrodzona z lockdownu

Francja, Burkina Faso, Polska - to kraje, których ducha odnajdziemy w muzyce zespołu Batik. Sebastian, Noumassan i Piotr w czasie lockdownu połączyli siły by inspirować się wzajemnie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
O Audycji

dagadana jpg 1200.jpg
Dagadana z nowym krążkiem. "Niesiemy dobre życzenia światu"

Posłuchaj
60:31 2021_07_06 23_59_59_PR4_Folk_Off.mp3 Członkowie zespołu Batik opowiadają o swojej muzyce i międzynarodowej współpracy (Czwórka/Folk Off)

 

Batik tworzy trójka muzyków. Noumassan Dembelé pochodzi z Burkina Faso. Maciej Szajkowski nazywa go wychowankiem Marii Pomianowskiej, gdyż możemy go pamiętać z festiwalu Skrzyżowanie Kultur, na które przyjechał jako dzieciak. Już wtedy zakochał się w Polsce. Sebastian Beliah to Francuz z Paryża, związany z zespołem Lumpeks i  Piotr Malec, którego z pewnością wielu kojarzy z polskimi formacjami. 

- Jako muzyk w czasie lockdownu miałem dużo wolnego czasu - przyznaje Sebastian. - Starałem się wykorzystać go, by poznać nowych muzyków. Skontaktowałem się z Noumassem i Piotrem i stworzyliśmy ten zespół - Batik - opowiada. 

Troje muzyków tworzy piękną muzykę świata. Nowa formacja przynosi im nowe wyzwania. - Ta współpraca nie jest dla mnie trudna. Lubię takie kolaboracje. Ja nie chodziłem do szkoły muzycznej, więc taka współpraca jest dla mnie kolejną przygodą, odkrywaniem nowych doświadczeń w muzyce - mówi Noumassan. 

We Francji międzynarodowe, międzykontynentalne współprace muzyków są bardzo popularne. To bardzo mocny rynek. - Ja zawsze w swojej karierze starałem się robić coś nowego, spotkać się z nowymi ludźmi, by uczyć się nowych rzeczy - zdradza Sebastian. - Ten zespół to dla mnie niesamowita okazja do odkryć. Pierwszy raz grałem z korą - dodaje. 

Piotr Malec nie pozostaje dłużny kolegom. On zawsze marzył o projekcie związanym z muzyką afrykańską, a w Batiku jest ku temu okazja. 

Czytaj także:

"Festiwal Nowa Tradycja to święto folku"

W audycji Macieja Szajkowskiego pojawił się też Maciej Piotrowski z Gorajca, który przypomniał, że festiwal Folkowisko zbliża się wielkimi krokami. W Gorajcu, na Roztoczu wschodnim, w dniach 8-11 lipca pojawią się legendy. zespoły tłumnie przybywają na dziesiątą, jubileuszową odsłonę festiwalu. Zagrają m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Karolina Cicha, czy powstały przed tygodniem zespół UP Trio. - To kapela białoruskich muzyków, która powstała w Gorajcu w zeszłym tygodniu. Część zespołu z mińska nie mogła dojechać, więc zawiązała się nowa grupa - mówi gość Czwórki. - Swoją obecność potwierdził też Andrzej Stasiuk. W tym roku otwieramy nową oddzielną literacką scenę - przyjadą pisarze i poeci z Polski, Białorusi, Europy Środkowej - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Noumassan Dembelé, Sebastian Beliah, Piotr Malec (zespół Batik), Maciej Piotrowski (współorganizator Folkowiska)

Data emisji: 07.07.2019

Godzina emisji: 00.00

pj

Playlista