Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
Paula i Karol
Paula i KarolFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Duet Paula i Karol ma za sobą kilkaset koncertów w Polsce i poza granicami, m.in., w Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, ale także w Holandii i Czechach. Grali też w USA i Kanadzie. - Folk to muzyka, która nie potrzebuje myślenia. Siedzisz sobie w kuchni, albo przy jakimś ognisku, a folk po prostu gra. Ta muzyka płynie - mówiła Paula w orzmowie z Czwórką. 

Posłuchaj
58:41 2021_08_04 00_00_47_PR4_Folk_Off.mp3 Paula i Karol opowiadają o swojej muzyce i nowym krążku "Lifestrange" (Folk Off/Czwórka)

Wokalistka pierwsze lata życia spędziła w Kanadzie. - Są tam oczywiście festiwale muzyczne, ale także mnóstwo mniejszych wydarzeń. Po prostu w sobotę możesz przyjść i posłuchać, albo pograć. Nikt się nie spina. Ludzie ze sobą grają, nie ma "musu", żeby skończyć szkołę muzyczną, trzymać się wiernie kanonów - mówiła Paula. Festiwale world music odbywają się też w największych miastach, m.in. Toronto, Calgary czy w Vancouver. 

Czytaj także:

-> Batik - współpraca międzykontynentalna zrodzona z lockdownu
-> Wernyhora - muzyka pełna nostalgii i pozbawiona granic

Duet Paula i Karol powstał w 2009 roku, ale zanim do tego doszło muzycy już działali wspólnie w różnych organizacjach, m.in. w stowarzyszeniu zajmującym się fair tradem, czy ekologią. - Wymyślaliśmy akcje, które miały powstrzymywać rozszalały konsumpcjonizm, dawać ludziom do myślenia. Dopiero wtedy dogadaliśmy się, że chcemy razem grać - wspominał Karol. - Początkowo Paula miała robić chórki, ale doszliśmy do wniosku, że trzeba inaczej ustalić podział ról. Dziś uważam, że to była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu - mówił Karol. 

Źr. PaulaKarolOfficial/Paula & Karol - Memories

Ich najnowszy krążek "Lifestrange" ukazał się na rynku w czerwcu tego roku. Na płycie usłyszymy osiem numerów, które powstały jeszcze przed wybuchem pandemii. To "eklektyczny zbiór uczuć i muzycznych gatunków w dotychczasowej twórczości zespołu, łącząc Americanę z psychodelicznym folkiem" - piszą o płycie jej twórcy. - Oczywiście, że obecny jest w niej folk, ale także mnóstwo innych brzmień, m.in. inspirowanych latami 70., trochę zabarwionych soulowo. Piosenki być może są też troszkę beatlesowskie - opowiadał Karol. Wszystkie utwory napisali oraz wykonali Paula Bialski i Karol Strzemieczny. Na gitarze basowej zagrał Jakub Czubak, na perkusji Igor Nikiforow, a na gitarze elektrycznej Krzysztof Pożarowski.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny

Data emisji: 04.08.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista