Krzikopa i Rube Świnie - energetyczny folk ze Śląska

- Jako Rube Świnie dużo koncertujemy. Sporo się u nas dzieje, przygotowujemy się do nagrania płyty, marzy nam się różowy winyl. Jako Krzkikopa także myślimy o płycie, choć nieco innej - opowiadały Kasia Dudziak i Karo Przewłoka. 
Krzikopa
KrzikopaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

pap_Laboratorium pieśni 1200.jpg
Laboratorium Pieśni: odchodzimy od tradycji, ale jej nie porzucamy

Krzikopa to formacja z górnego Śląska, a od 2019 roku laureaci Festiwalu Nowa Tradycja. - To było dla nas moment przełomowy, zapalny, który dał nam motywację do dalszego działania, nagrania płyty. Dał nam sporo entuzjazmu i energii do tworzenia - wspominały artystki w Czwórce. - Prawdę mówiąc znów chcielibyśmy, by przydarzyła się Nowa Tradycja. Kończy się sezon, a my jesteśmy na bagnach - podkreślała Kasia Dudziak. Jako Rube Świnie grupa jest laureatem tegorocznej odsłony Festiwalu. 

Słuchaj także:

"Dorośli" Igora Spolskiego - płyta w duchu slow life >>>

Posłuchaj
59:20 2021_09_08 00_00_36_PR4_Folk_Off.mp3 O twórczości grupy Krzikopa i solowych projektach opowiadają Kasia Dudziak i Karo Przewłoka (Folk Off/Czwórka) 

Aktualnie muzycy grają na polskich scenach, ale niedawno powrócili z krótkiej trasy koncertowej w Niemczech. - To nie był nasz pierwszy występ w tym kraju i zawsze się cieszymy, gdy możemy tam wracać. Nie ma granic, tam można świetnie się bawić, a my poznaliśmy wspaniałych ludzi - opowiadała Karo Przewłoka. - Po reakcjach publiczności widać, że ciągnie ich do śląskiej nuty, jest ona dla nich egzotyczna, ale i w pewien sposób jest im bliska - podkreślała. 

Źr. Kapela Krzikopa/Krzikopa - W ciemnym lasku

Grupa Krzikopa na koncie ma dwa studyjne albumy, ale także sporo solowych dokonań. Kasia Dudziak znana jest m.in. z promowania lokalnej kultury i twórczości w języku śląskim. - W czasie pandemii zajęłam się pięciotomowym śpiewnikiem pieśni śląskich, do dziś w sieci pojawiło się kilkadziesiąt odcinków - tłumaczyła artystka. Zaś Karo Przewłoka, jako pedagog, zajmuje się edukacją najmłodszych i pomaga dzieciakom poznawać muzykę powstałą w ich okolicach. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Kasia Dudziak, Karo Przewłoka (Krzikopa)

Data emisji: 08.09.2019

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista