Co przyciąga nas na festiwale? "Przez muzykę opowiadają świat"

Ethno Port w Poznaniu, Pannonica, Korzenie Europy - to wydarzenia oblegane przez słuchaczy. Dlaczego jeździmy na festiwale? - To nie program imrpezy decyduje, a klimat, który tam panuje, czyli szeroko rozumiana "aura" - mówił etnograf prof. Waldemar Kuligowski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Radharani/Shutterstock.com
O Audycji

Prof. Waldemar Kuligowski wraz ze swoim zespołem badaczy we współpracy z Narodowym Centrum Nauki realizuje właśnie projekt pod hasłem "festiwalizacja wartości". - Naszą misją i zadaniem jest sprawdzanie i weryfikowanie wartości, jakie przekazują nam festiwale. Dowiadujemy się po co ludzie inwestują swój czas, zdrowie i pieniądze, by jeździć na festiwale muzyczne - tłumaczył gość Czwórki. 

Posłuchaj
59:52 2021_09_22 00_00_04_PR4_Folk_Off.mp3 Co przyciąga nas na festiwale? Rozmowa z prof. Waldemarem Kuligowskim (Folk Off/Czwórka) 

On sam muzyczne festiwale zaczął odwiedzać na długo przed pandemią. - W 2019 roku, staramy się objąć szerokie spektrum: festiwale punkowe, reggae, religijne, ale i jazzowe, czy związane z muzyką etniczną - tłumaczył ekspert. - Zamykamy właśnie "część terenową" i mamy już pierwsze wnioski. To, co wydaje się najciekawsze i najbardziej powtarzalne, choć być może przykre dla organizatorów, to fakt, że ludzie zasadniczo nie są zainteresowani line upem - mówił prof. Waldemar Kuligowski. - Wieloletni bywalcy danego festiwalu jadą w kolejnym roku nie sprawdzając, kto wystąpi, bo i tak wiedzą, czego się spodziewać. Istnieje przekonanie, że impreza o określonym formacie, organizowana przez zaufanych twórców spełni ich oczekiwania - uzasadniał. 

Czytaj także:

-> "Dorośli" Igora Spolskiego. "To płyta w duchu slow life
-> Krzykopa i Rube świnie. Energetyczny folk ze Śląska

Jak podkreślał, dla odbiorców muzyki i stałych bywalców festiwali najważniejsze jest "coś, co można nazwać aurą". - Ta aura to nie tylko muzyka, ale także miejsce. Dzisiejsze festiwale są bardzo starannie lokowane - podkreślał gość Czwórki. - Ciekawe miejsce, czyli zielona przestrzeń, niewielka miejscowość, klimaty post industrialne, miejsca z duszą. Dodatkowo festiwale traktowane są przez wielu jako swoiste bramy do tolerancji. Na większości z nich "inny" znaczy po prostu "ciekawy", a to niesamowity kapitał. Czas pokaże, ile zmieniła pandemia, ale już wiemy, że na tegorocznych festiwalach czuło się rodzaj ulgi, powiew wolności. Przed nami żmudna praca, podczas której podsumujemy wyniki naszych badań, filmów, ankiet, które  przeprowadzaliśmy, chcemy, by ostatecznym podsumowaniem była książka. 


Zdj. ilustracyjne/Shutterstock.com/Halfpoint Zdj. ilustracyjne/Shutterstock.com/Halfpoint

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: prof. Waldemar Kuligowski (antropolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza, redaktor naczelny "Czasu Kultury")

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista