Nostalgiczny folk od Isna Trio. "Nasza muzyka ma wiele odcieni"

W Czwórce premierowo wybrzmiały nagrania od Isna Trio, białoruskiego projektu folkowego. - Nasza kultura ludowa jest niezwykle barwna i zróżnicowana - podkreślał w Czwórce jeden z muzyków grupy, Siarhej Douhuszau. 
Siarhej Douhuszau i Maciej Piotrowski
Siarhej Douhuszau i Maciej PiotrowskiFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

- Isna Trio to być może pierwszy taki białoruski zespół muzyczny - podkreślał Siarhej Douhuszau. Jak tłumaczył gość Czwórki, swoistym "matecznikiem" grupy jest Chutor Gorajec. - To miejsce, które buduje bardzo fajny klimat dla poezji i muzyki. Tam stworzyliśmy i nagraliśmy pięć pierwszych utworów - mówił artysta.

Posłuchaj
60:54 2021_10_06 00_00_04_PR4_Folk_Off.mp3 Rozmowa o projekcie Isna Trio i EP-ce "tototo" (Folk Off/Czwórka)

W skład Isna Trio wchodzi trzech białoruskich muzyków: Siarhej Douhuszau, Alexej Varsoba i Andrej Jewdokimow. Piszą o swojej twórczości: "oniryczna muzyka, która wchodzi w reakcję z twórczością współczesnych poetów z Europy Środkowej i Wschodniej". Kompozycje zespołu inspirowane były m.in. wierszami Tamása Jónása  z Węgier, Agaty Jabłońskiej czy Litwina Dainiusa Dirgėli, ale przede wszystkich folklorem białoruskim.

Źr. Isna Trio/tototo - Isna Trio

Właśnie wydali EP-kę "tototo". - Wymyśliliśmy projekt, w którym chcieliśmy połączyć artystów słowa, obrazu, malarzy, fotografików, poetów, z muzykami. Chcieliśmy "zamknąć" tych ludzi na tydzień w jednym pomieszczeniu, by wspólnie wypracowywali nowe idee - wspominał początki tej inicjatywy Maciej Piotrwoski, odpowiedzialny dotychczas m.in. za festiwal Folkowisko. Jak opowiadał to jednak nie udało się z powodów politycznych. - Muzycy z Vuraj zostali zatrzymani niemalże na granicy, dlatego wezwaliśmy doświadczonych, wybitnych  muzyków-improwizatorów białoruskich mieszkających w Polsce. To było w czerwcu ubiegłego roku - opowiadał gość Czwórki. 

POSŁUCHAJ TAKŻE Maciej Piotrowski u Macieja Szajkowskiego o ubiegłorocznym Folkowisku w Gorajcu >>>

Nagrania "tototo" powstały w pełni na żywo, "zachowały atmosferę improwizacji, eksperymentu i współpracy muzyków z poetami". - Tej atmosfery być może nie uda się już powtórzyć, ale obecna jest w nagraniach - mówił Maciej Piotrowski. Jak przekonywał zaś Siarhej Douhuszau, Isna Trio stara się pielęgnować ludową kulturę Białorusi. - Mamy bardzo dużo przeróżnych, archaicznych utworów, śpiewanych przez starszyznę, "śpiewająca kultura" w naszym kraju jest niezwykle zróżnicowana - podkreślał. - Choć oczywiście teraz nie organizuje się koncertów, bo jest to niebezpieczne. Muzyka jest orężem, a zbieranie się ludzi w jednym miejscu może mieć nieprzyjemne konsekwencje.  

Źr. Isna Trio/Lato

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Maciej Piotrowski (Chutor Gorajec), Siarhej Douhuszau (ex Vuraj)

Data emisji: 06.10.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
  • ISNA TRIO, - ToTo
  • ISNA TRIO, - Zozulia
  • ISNA TRIO, - Człowiek spoza
  • ISNA TRIO, - Sniło mi się, że cię bolą
  • Daj Ognia, - Wykrot