Folkowisko w Gorajcu na żywo i online pod hasłem "9 i 1/2". "Mieszamy kultury"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:48
W tym roku na scenie Folkowiska wystąpią muzycy z gminy Cieszanów, ale nie tylko. Pojawią się m.in. Alena i Julia, Syn Tadeusza, czyli akordeonista Patryk Walczak, czy kapela Tęgie Chłopy i krakowscy Muzykanci, oraz - dla mniej konserwatywnych miłośników folku - Cyrk Deriglasoffa.  
Maciej Piotrowski i Maciej Szajkowski podczas rozmowy
Maciej Piotrowski i Maciej Szajkowski podczas rozmowyFoto: Czwórka

Tegoroczna odsłona festiwalu - jak zapowiadają organizatorzy - ma być wyjątkowa. Nie dziesiąta, jubileuszowa, ale 9 i 1/2. - Pierwotnie festiwal miał odbyć się pod hasłem "Wehikuł czasu" i miał być podsumowaniem poprzednich edycji, dlatego pojawi się m.in. akcja "Wszyscy jesteśmy ze wsi", która jest nawiązaniem do wydarzenia z 2013 roku "Jestem ze wsi". Co roku staramy się, by nasze festiwale były tematyczne - podkreślał Maciej Piotrowski. Jak tłumaczył, ważnym elementem Folkowiska jest przypominanie o historii i tradycjach polskiej wsi. - "9 i 1/2" symbolizować ma "połowiczność", "transgresję", "przemijanie" i przejście między kulturami, co stanowić będzie główne hasło tegorocznej odsłony.

Posłuchaj
60:33 2020_06_30 23_59_58_PR4_Folk_Off.mp3 O Festiwalu Folkowisko opowiada Maciej Piotrowski (Folk Off/Czwórka)

Folkowisko wystartuje już 9 lipca, w czwartek i potrwa cztery dni. W line upie znalazł się m.in. Olaf Deriglasoff, będzie też set DJ-ski, w którym wystąpi m.in. artysta-niespodzianka. Gość Czwórki nie wykluczył także... pojawienia się kina plenerowego. - Będą też warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, śpiewacze, a także spotkania literackie. Online pojawi się m.in. Andrzej Stasiuk. Będą dyskusje o literaturze, muzyce i kulturze wiejskiej - wymieniał Maciej Piotrowski.

Czytaj także:

Jak wspominał, pierwsze odsłony festiwalu, dekadę temu, były to spotkania "rodzinne", w gronie mieszkańców Gorajca i garstki ciekawskich przyjezdnych miłośników lokalnego folkloru. Dziś na to wydarzenie rokrocznie zjeżdża się z całej Polski i Europy kilka tysięcy admiratorów kultury korzennej. - W tym roku sytuacja jest wyjątkowa, oczywiście każdy będzie świętował i bawił się na swój sposób, ale podstawą jest, by robić to odpowiedzialnie i nie szkodzić innym uczestnikom - mówił gość Czwórki. I jak podkreślał, Folkowisko świętować można na całym świecie, bo festiwal transmitowany będzie online. - Zachęcamy, by do nas dołączyć i dobrze się bawić. To dobry moment, byśmy wszyscy mogli być razem, choć tegoroczny festiwal będzie inny niż poprzednie - mówił Maciej Piotrowski.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Maciej Piotrowski (współorganizator festiwalu Folkowisko)

Data emisji: 1.07.06.2020

Godzina emisji: 00:04

kd

Czytaj także

TeChytrze. Między pieśnią ludową, rockiem i bluesem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:00
Chociaż ich płyta "Chłopaki czekajta" ukazała się w 2017 r., zgodnie z tytułem musiała chwilę poczekać na swój czas. A to zadziałało na jej korzyść - pozostaje świeża, wciągająca, intrygująca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dikanda. Muzyczna fuzja świątecznych tradycji z Pomorza i gór

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:21
W programie zaprosiliśmy na wyprawę na Pomorze Zachodnie - spotkanie przy wigilijnym stole z Anną Witczak-Czerniawską i Szymonem Bobrowskim z zespołu Dikanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joryj Kłoc - folkowe uderzenie rodem z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:49
Joryj Kłoc, to folkowe objawienie sprzed kilkunastu lat roku na Ukrainie. - Na początku graliśmy folkowe drum’n’basowe numery, we trójkę, teraz w zespole są już cztery osoby - wspominali muzycy.
rozwiń zwiń