Orkiestra Świętego Mikołaja z nową płytą w 2022

- Na początku przyszłego roku planujemy wydać płytę, będzie to trzeci koncertowy album. Zagraliśmy koncert wśród publiczności i było to dla nas niezwykłe przeżycie. Ten krążek nazywamy taką "podróżą do wnętrza orkiestry" - opowiadał Bogdan Bracha z Orkiestry Świętego Mikołaja. 
Orkiestra św. Mikołaja na Muzycznej Scenie Tradycji w grudniu 2015 r.
Orkiestra św. Mikołaja na Muzycznej Scenie Tradycji w grudniu 2015 r.Foto: Grzegorz Śledź/PR2
O Audycji

Muzycy poszukują dziś nowych formuł, by "poruszyć kulturę studencką". - Mieliśmy w tym roku bardzo dużo koncertów, choć nie wiadomo było, jak potoczą się nasze losy z powodu pandemii - opowiadał Marcin Skrzypek. - Nie wiadomo było, co się wydarzy, ale okazało się, że wciąż potrafimy grać i idzie nam to lepiej niż wcześniej, nie mamy uszczerbków w formie. Dodatkowo sale koncertowe wypełnione były ludźmi nawet w takich miejscach, gdzie nie spodziewalibyśmy się powodzenia koncertu. Słuchacze przychodzili, a my graliśmy bisy. Nastąpił więc prawdziwy renesans kontaktów z publicznością - wspominał gość Czwórki. 

Orkiestra łączy muzykę nowoczesną z folkiem stara się skupiać ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, a w repertuarze kapeli składają się ludowe "piosenki z tekstem", w których można doszukać się wielu odniesień do współczesności.  Dziś formacja gra w formie kwintetu, zmieniło się brzmienie grupy. - Chodziło o to, by zespół był stabilny w dłuższej perspektywie, by byli to ludzie, którzy chcą grać, już nie "poszukują, ale znaleźli" - podkreślali goście Czwórki. Jak wyliczali, przez zespół łącznie "przewinęło się" kilkadziesiąt osób. - Nigdy tego nie liczyliśmy, ale Orkiestra wywodzi się z kultury studentów, jest spontanicznym ruchem, który ciągnie za sobą nie tylko występy na scenie, ale i pozostałe - równie ważne - działania, m.in. Mikołajki Folkowe, publikacje prasowe o tej tematyce - wyliczał Bogdan Bracha. - To cały proces, który wciąż trwa i angażuje bardzo wiele osób. 

Zwłaszcza, że jak opowiadali, scena folkowa w Polsce bardzo prężnie się rozwija, a w festiwalach muzycznych biorą udział kolejne pokolenia artystów. - Kiedy ogłosiliśmy pierwszą scenę otwartą na Mikołajkach Folkowych w latach 90. nikt się nie zgłosił. Na kolejną - przysłało zgłoszenia pięć zespołów. Teraz otrzymujemy po kilkadziesiąt zgłoszeń - podkreślała Agnieszka Matecka. Jak opowiadała, przez lata mody na folkowej scenie w naszym kraju ulegały zmianom. - Zmieniało się brzmienie, początkowo były to głównie zespoły akustyczne, potem bardziej rockowe, następnie przypłynęła fala słowiańskości. W pandemii pojawiła się elektronika i jednoosobowe projekty, bo w ten sposób ludzie mogli pracować - tłumaczyła. - Jest ogromna różnorodność inspiracji i gatunków, jednak wciąż w tej muzyce słychać nutę słowiańskiej tajemniczości, odwoływanie do pradziejów, kąszenie słowiańszczyzną - podkreślała. - Krzyki, szepty, to środki artystyczne, które zawsze pociągają młodych.

Posłuchaj
58:05 2021_12_28 23_58_52_PR4_Folk_Off.mp3 O mijającym roku i planach na kolejne miesiące opowiadają muzycy Orkiestry Świętego Mikołaja (Folk Off/Czwórka) 

Jak podkreślali goście Czwórki, Orkiestra nie spoczywa na laurach i wciąż stara się ewoluować. - Jesteśmy w ciągłym procesie rozwoju. Jako artyści po prostu robimy to, co chcemy, a chcieliśmy brzmieć właśnie w ten sposób, jak to wygląda dziś. Dojrzeliśmy do tego, by występować w aktualnej formie - opowiadał Bogdan Bracha. 

Orkiestra Świętego Mikołaja zagrała także m.in. w studiu Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście:  Agnieszka Matecka, Marcin Skrzypek i Bogdan Bracha (Orkiestra Świętego Mikołaja)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
Tagi
Playlista
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Sosnoweńkie dereweczko
 • Orkiestra Św. Mikołaja, - Wąż się wije
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Z wysokiego pola
 • Orkiestra Św. Mikołaja, - Sobitka Piesn Sobótkowa IV
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Siadaj kochanie
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Pies (O milosci przy grabieniu siana)
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Oj Siadaj, siadaj
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Oberek
 • Orkiestra św. Mikołaja, - O miłości pisanie przy grabieniu siana
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Mazureczek
 • Orkiestra św. Mikołaja, - Krakowiak II