Jak ułożyć sobie życie z psem po przejściach?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 08:00
Adoptując czworonoga ze schroniska często chcielibyśmy od razu przychylić mu nieba. Tymczasem na początku przede wszystkim powinniśmy skupić się na jego wychowywaniu.
Audio
  • Katarzyna Bargiełowska o adaptacji psów ze schroniska

- Psy można szkolić w każdym wieku i je dostosować - mówiła w Czwórce psia behawiorystka, Katarzyna Bargiełowska.- Oczywiście, jeżeli czworonóg jest powolny z natury, a my temperamentni, to już tego nie zmienimy. Wtedy trzeba wypracowac kompromis. Oczywiściemożna stopniowo nauczyć psa nowych przyzwyczajeń i przygotować go do nowej sytuacji.

By uniknąć niedopasowania charakterologicznego Bargiełowska radziła w pierwszej kolejności zastanowić się nad własnym stylem życia i ulubionymi sposobami spędzania wolnego czasu. Wtedy, po zasięgnięciu rady u pracowników schroniska, warto spróbować wybrać psa najbardziej zbliżonego temperamentem do nas.

- Nie wybierajmy czworonogów najtrudniejszych, jeśli nie będziemy sobie  w stanie z nimi poradzić, bo taki pies wymaga dużo pracy - mówiła. Specjalistka zwracała też uwagę, że ludzie bardzo często decydują się na dorosłego psa w przekonaniu, że jest on już ułożony i nie będzie załatwiał się w domu.

- Może się okazać, że pies będzie jednak brudził, bo na przykład w schronisku nie wychodził z boksów za często. Załatwianie się w domu może oznaczać, że pies się stresuje, w związku z czym należy się zgłosić do specjalisty, np. do behawiorysty, i znaleźć podłoże tego zachowania. W przypadku psów ze schroniska często przyczyną bywa lęk - opowiadała Bargiełowska.

Więcej na temat adaptacji psów ze schroniska dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: boks Czwórka

Czytaj także

Salony piękności dla czworonogów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 16:50
– Człowiek, który się tym zajmuje musi pamiętać o tym, że pies to nie zawsze jest pupilek, który leży na kanapie, tylko on też pokazuje zęby – mówi Jolanta Szczepanik, groomerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies poci się językiem?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 16:00
Oczywiście, że nie! To mit. Język tych zwierząt jednak i tak odgrywa ważną rolę w procesie oddawania ciepła. – Wystawiając język pies po prostu zwiększa powierzchnię parowania – mówi ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy z tytułami niemalże szlacheckimi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:00
Anglicy są zwariowani na punkcie psów i mają, trzeba przyznać, piękne tradycje w tej dziedzinie. Właśnie odbywa się Crufts - brytyjskie święto kynologów. Otrzymanie nominacji na Crufts jest nie byle jakim wyróżnieniem, to prawie psi tytuł szlachecki.
rozwiń zwiń