Karaluchy-cyborgi pomogą ludziom?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:08
Amerykańscy naukowcy opracowali metodę pozwalającą na tworzenie map dużych, niebezpiecznych miejsc, takich jak np. ruiny budynków, do których ludzie nie weszliby ze względu na różne zagrożenia. Pomagać im w tym będą drony, ale także insekty-cyborgi.
Audio
  • Jak bioboty mają pomagać ludziom, m.in. w tworzeniu map? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czy te sympatyczne owady będą pomagać ludziom jako... cyborgi?
Czy te sympatyczne owady będą pomagać ludziom jako... cyborgi?Foto: Pixabay.com/Public Domain/Adina Voicu

Naukowcy z North Carolina State University chcą zastosować tzw. bioboty, czyli wyposażone w odpowiednie czujniki insekty, na przykład karaluchy. - Żywy organizm zmienimy w robota, który będzie mógł być sterowany przez człowieka. Jego zdolność ruchu wykorzystamy do celów służących nam - mówił Piotr Tykarski z Zakładu Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślał jednak, że wciąż jeszcze jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek działających biobotach czy cyborgach. - O łączeniu żywych tkanek z maszynami nie wspominając. Na razie do owada przytwierdza się układ elektroniczny, który w bardzo prymitywny wciąż sposób łączy się z jego układem nerwowym, na zasadzie pobudzania konkretnych zmysłów, m.in. dotyku - tłumaczył ekspert.

Za każdym razem, gdy dwa z owady się do siebie zbliżą, będą wysyłać dane, te zaś będą przetwarzane przez specjalny algorytm i posłużą do stworzenia mapy wybranego wycinka nieznanego terenu. Na jakim etapie są prace i jak docelowo ma działać system? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Kai Zemły.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.01.2017

Godzina emisji: 12.25

kd/kul