Dariusz Aksamit: nieprzeciętność sprawia, że świat idzie naprzód

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:01
- W szkole uczy się dzieci, by były grzeczne, posłuszne i skromne. Ale fatalnie jest, jeśli przez tę źle pojętą skromność rozumiemy niechwalenie się swoimi sukcesami - tłumaczył Dariusz Aksamit. - Dlatego, jeśli ktoś uważa, że jest nieprzeciętny, to powinien się zgłosić.
Audio
  • O plebiscycie "Nieprzeciętni 2019" mówi Dariusz Aksamit (Stacja Nauka/Czwórka)
Dariusz Aksamit
Dariusz AksamitFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

nieprzecietni_1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEj Serwis specjalny "Nieprzeciętni 2019" >>>

Jak podkreślał, "nieprzeciętność" to kategoria bardzo ogólna, ale dzięki temu mieści się w niej "wszystko, co nie przystaje do systemu". - Jeśli możesz się wpisać w jakąś tabelkę, to znaczy, że nie jesteś nieprzeciętny. Nieprzeciętność wychodzi poza szablony i schematy - mówił gość Czwórki. - Wielu ludzi robi to, co rodzina i szefowie im każą. Tak się utarło. Natomiast są ludzie, którzy robią to, co sami uważają za słuszne i robią to dobrze. Dają tym radość innym, pomagają. W ten sposób wychodzą poza schematy, to warto docenić, bo dzięki nim świat rozwija się i idzie naprzód.

ZOBACZ TAKŻE Orina Krajewska: nieprzeciętni to ludzie idący własnymi ścieżkami >>>


HannaDolegowska 1200.jpg
Nieprzeciętni 2019. Szefowa Czwórki: szukamy wyjątkowych ludzi

Choć Dariusz Aksamit ma na koncie wiele nagród i osiągnięć w dziedzinie nauki, podkreśla, że tytuły wcale nie są potrzebne, by być kimś nieprzeciętnym. - Sam wciąż nie mam tytułu doktora. Chodzi o to, by czuć, że to co robimy jest ważne i potrzebne. Dzięki temu chce nam się działać na co dzień, a wieczorem mamy poczucie, że znowu wykonaliśmy "kawał dobrej roboty" - mówił gość Patryka Kuniszewicza.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Dariusz Aksamit (fizyk medyczny, edukator, rzecznik nauki, popularyzator nauki, juror "Nieprzeciętnych 2019")

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 12.45

kd/kul