Proteomika na usługach sztuki, czyli ratowanie wawelskich arrasów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 16:33
Proteomika to jedna z najnowszych technik biochemicznych, dzięki której jesteśmy w stanie analizować białka z komórek wawelskich dzieł sztuki. - Problem z arrasami polega na tym, że w przedmiotach muzealnych próbki są bardzo zanieczyszczone m.in. przez kurz - tłumaczyła dr Monika Koperska. – Dlatego otrzymywaliśmy mnóstwo różnych danych.
Audio
  • Czego można dowiedzieć się dzięki proteomice? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Zakończył się właśnie cykl badań naukowych, podczas których badano wawelskie arrasy, pod hasłem: "Proteoniczne badania termodegradacji polipeptydów na przykładzie keratyny". - Czyli wełny, z której pozyskujemy białka, chemia pomaga nam w konserwacji sztuki. Mamy bardzo czułe narzędzia, które dają nam masę danych. A próbki muzealne są bardzo zanieczyszczone, to gąszcz informacji - mówi dr Monika Koperska.

Naukowcom chodziło o to, by dzięki nowym środkom chemicznym i maszynom, konserwującym sztukę i przekazującym nam o niej informacje, badać ją i właściwie interpretować wyniki tych badań, jednocześnie jej nie niszcząc. Czy rzeczywiście udało się badać próbki wawelskich arrasów bez narażenia ich zabytkowej struktury? I do jakich wniosków doszli naukowcy po zakończeniu badań? Na czym dokładnie polega proteomika? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Monika Koperska (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 12.15

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak